Rezidence: Petros Moris

Petros Moris na rezidenci…

01.07.2018 06:00 —31.07.2018
Sterna, Nisyros, Greece

Jádrem práce Petrose Morise je hluboký zájem o dynamický dialog mezi transformativními silami paměti a pokroku. Tento vztah zkoumá prostřednictvím poetického a konceptuálního sledování vzájemného rozvrstvení materiálního, technologického a kulturního prostředí a osudového propojení přírodních a společenských jevů. Toto zkoumání se odvíjí především prostřednictvím tvorby sochařských instalací a psaní. Vyvíjí se jako konfigurace informací, hmoty a prostoru, ztělesňující zpracování osobních a komunitních mytologií, lokálních i průmyslových materiálů, archaických i inovativních technologií a technik.

petrosmoris.com

Petros Moris (*1986 v Lamii, Řecko) studoval na Athénské škole výtvarných umění a získal magisterský titul v oboru kurátorství na Goldsmiths University of London. Byl nominován na cenu Deste 2015 a získal 1. cenu Spyropoulos 2012. Své práce představil na samostatných výstavách v Point Centre for Contemporary Art, DUVE Berlin, Union Pacific, Project Native Informant a SPACE a na skupinových výstavách v uměleckých prostorách a muzeích, včetně New Museum NY, Cycladic Art Museum, National Museum of Contemporary Art a Ontario College of Art & Design University.

Během rezidenčního pobytu pracuje Moris na dvou paralelních projektech. Entanglement je oblázková mozaika, která byla vytvořena na ostrově Nisyros v průběhu rezidence z materiálů nalezených na místních plážích. Její kompozice je založena na vzorovém návrhu, který byl inspirován přírodními a mýtickými aspekty ostrova. Mozaika byla trvale instalována do nástěnné vložky jedné ze zničených budov starých lázní Nisyros. Lávový pohled je série soch vyrobených z lité lávy nalezené na ostrově Nisyros, připomínající masky, jejichž tvary vycházejí z 3D digitálního skenování, které bylo provedeno na přírodních a lidmi vytvořených formách nalezených na ostrově.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha and Ministerstva kultury ČR.