Potomci hub

Třetí ročník sympozia na lesním a lučním pozemku mezi obcemi Hnátnice a Písečná v Orlických horách.

23.07.2021 —30.12.2021
Orlické hory

Mapa
FB

Houby prý převedly život z oceánu na souš. Žijeme v síťových systémech několika pater: mykorhizního mycelia a kořenového systému v podzemí; říčního, rostlinného a technologického větvení na zemi; neuronových drah v našich tělech; internetové sítě a komplexním systému vesmíru. Tyto toky jsou významnými distributory vody, živin, informací a energií a jsou si vzájemně podobné i specifické. Podle hypotézy Terrence McKenny a jeho bratra Dennise McKenny (The Stoned Ape Theory), kterou zatím nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit, komunita proto-lidí, která opustila prales a pohybovala se savanou, konzumovala magické houby, které rostly v trusu domestikovaných zvířat nebo ve volné přírodě, což mohlo hluboce změnit a zvětšit mozek našich předků. Ať už jsou počátky dnešních vztahů lidí, hub, zvířat, rostlin a různých prostředí propletené jakkoliv, vzájemné interakce měly vliv na evoluci nás všech. Sympozium Potomci hub bude sledovat procesy domestikace a feralizace, etologii, neuroplasticitu mozku a vliv hub na půdu a půdní vlhkost. Sympozium propojí teoretické formáty s fyzickými a bude probíhat ve čtyřech skupinách. Programy skupin se rozšíří i za časové hranice sympozia a českého prostředí do onlinových diskuzí, debat a podcastů. Společným programem všech skupin bude lesní kino a koncert.

Letošní sympozium má jiný formát, který umožňuje aktivní zapojení a předpokládá účast po celou dobu sympozia. Návštěvníci se mohou přihlásit pouze do jedné z pracovních skupin: (Ne)lidská prostředí; Voda, houby, les; Neuroplasticita. Vaše děti mají možnost být součástí Lesní dětské skupiny.

Sympozium je organizováno bez vstupného.

Je velice pravděpodobné, že někteří*ré z přihlášených účastníků a účastnic nakonec nebudou moci dorazit. Využijte tedy registračního formuláře bit.ly/potomcihub_sympozium2021, kde vyplňte pracovní skupinu, které byste se rádi*y zúčastnil*y. O případných volných místech Vás budeme informovat.

Po celé tři dny bude fungovat Lesní kuchyně a bar. Příspěvek za jídlo a nealkoholické pití činí 950 Kč, 650 Kč (studentská a seniorská cena) a 300 Kč (dětská cena). Menu bude vegetariánské. Součástí stravování bude také káva, čaj a voda. Pokud nechcete jíst a pít v Lesní kuchyni nebo chcete přijet jen na část sympozia, napište nám: les@are-events.org.

* Pokud ještě nemáte očkování, prosíme vás, abyste se před příjezdem na sympozium otestovali*y.

* Všechny aktivity – s výjimkou lesního kina a několika vstupů ve skupině Neuroplasticita – budou probíhat v češtině; letos bohužel nemůžeme zajistit tlumočení do angličtiny.

– – – HARMONOGRAM – – –

Pátek 23. 7.
16:00 Příjezd a ubytování
17:00 Zahájení sympozia u Lesní kuchyně
17:15 Program ve skupinách nebo volno
19:30 Lesní kuchyně: večeře
21:30 Lesní kino
Část I.:
Sugar be my caramel: Duel (rež. Karolína Matušková, Lucie Zelmanová, 2020)
Říkal si Hurikán, kluk jako ty, na krku osmnáct, nesplnil slib, Už měl být s dívkou svou, jak se sešeří (rež. Jan Kvíz, 2020)
Daughter Door to Door (rež. Dan Walvin, 2020)
Část II.: Kurátorovaná projekce připravená umělcem Vladimírem Skreplem pro seminář Neuroplasticita:
Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Show (rež. John Kricfalusi, 1993)
Poppy: A plant (rež. Titanic Sinclair, 2016)
Post Tenebras Lux (ukázka z filmu, rež. Carlos Reygadas, 2012)
Mlsné medvědí příběhy: Mistrovské dílo (rež. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová, 2020)
Část III.: Taneční projekce semináře Neuroplasticita: Game of Masks (rež. Carlos Amorales, 2021)

Sobota 24. 7.
8.00-9:30
Lesní kuchyně: snídaně
9:30-13:00 Program ve skupinách
13:00 Lesní kuchyně: oběd
14:30-19:00 Program ve skupinách
19:30 Lesní kuchyně: večeře
Lesní koncert kurátorovaný Václavem Belčákem:
21:30 Line Gate

Koncerty projektu Line Gate se opírají o základ tvořený niněrovým dronem, na který jsou navrstvené minimalistické, repetitivní vokální linky. Mnohonásobné opakování jednoduchých motivů může soustředěnému posluchači navodit hypnotický stav, zkušenost tekuté neměnnosti času.
22:00 timmi
Adriana Vančová aka 𝖙𝖎𝖒𝖒𝖎 je v Praze usazená hudebnice. Kurátorsky stojí za labelem a sérií koncertů 𝕽̌𝖊𝖍𝖔𝖑𝖊, který se zaměřuje na experimentální elektroniku, noise a ambient. Ve svých živých setech využívá samply, klávesové nástroje, field recordings a procesovaný zpěv, pomocí kterých vytváří táhle intimní drony s ✯♡☽meditativní ☾atmosférou.
23:00 whydie? ( RARE ) / DJ a promotér stojící za ‚one man kolektivem‘ ( RARE ), který od roku 2010 v Praze pořádá djské noci a koncerty zaměřené na avantgardní elektroniku, darkwave, post-punk a spřízněné žánry. Dlouhodobě spolupracoval s kluby Underdogs, Ankali, Basement a Fuchs, zároveň ale i s dalšími kolektivy na české scéně.

Neděle 25. 7.
8.00-9:30
Lesní kuchyně: snídaně
9:30-13:00 Program ve skupinách
13:00 Lesní kuchyně: oběd
14:30-16.00 Program ve skupinách
16:00-17:00 Pakování, loučení

*pro děti budou nachystané svačiny během odpoledne, kdyby byl čas večeře pro ně příliš pozdní; večeře se pak pro nejmenší začne vydávat prioritně

Pracovní skupiny:

I.
(NE)LIDSKÁ PROSTŘEDÍ
Pracovní skupina se bude zabývat tématy etologie a prostředí pro hospodářská a divoká zvířata, vztahem domestikovaných a divokých zvířat a problematikou domestikace a feralizace. Vzniknou návrhy a realizace několika typů mezidruhových a nelidských obydlí pro domestikovaná a divoká zvířata Lesa. Fyzická práce bude promísena s přednáškami, debatami a performancemi.

Podrobný program skupiny I. najdete ZDE.

Hosté: Lukáš Brabenec, Denisa Langrová, Michaela Marešová, Ruta Putramentaite

Organizují: Václav Belčák, Edith Jeřábková, Denisa Langrová, David Přílučík, Ruta Putramentaite, David Střeleček

II.
VODA, HOUBY, LES

Pracovní skupina se bude zabývat retenčními schopnostmi lesa, zasakováním vody do půdy a v rozšířeném teoretickém poli se zaměří podrobněji na všestrannost hub a důmyslnost mykorhizních společenství. Základem každého vylepšení půdy je organická masa, která živým rostlinám pomáhá zadržovat v krajině vodu. S Denisou Tomáškovou vytvoříme kompost pro LES z rozmanitých ingrediencí a mykorhizního čaje. Kompost zajistí zdravý růst stromům, keřům a zeleninové zahradě a zmnoží důležité organismy a mikroorganismy v půdě LESa. Tyto fyzicko-teoretické aktivity budou střídat přednášky, diskuze, zin a koncert pro les.

Podrobný program skupiny II. najdete ZDE.

Hosté: Jonáš Gruska, Lukáš Senft, Denisa Tomášková, Lukáš Trakal, Daniel Vlček, Lenka Vráblíková

Organizují: Jonáš Gruska, Edith Jeřábková, Petra Pučeková, Denisa Tomášková, Lenka Vráblíková

III.
NEUROPLASTICITA

Pracovní seminář vychází z možnosti mozku změnit sám sebe a pracuje s metodami jako jsou denní snění, soustředění, řízený odpočinek, zrcadlení a opakování, které spouštějí vytváření nových neuronů a přepojují stávající spojení v naší mysli. Součástí semináře jsou cvičení a přednášky vedené odborníky a umělecké vstupy jako je kurátorované kino, performance, psaní a virtuální realita.

Podrobný program skupiny III. najdete ZDE.

Hosté: Anne-Claire Barriga, Palo Fabuš, Habima Fuchs, Seiko Hihara, Alice Najmanová, Nina Nohejlová, Markus Selg, Andrea Scheansová, Vladimír Skrepl, Tomáš Vaněk

Organizují: Zuzana Blochová, David Fesl, Tereza Porybná

IV.
LESNÍ DĚTSKÁ SKUPINA: Žijí mimo svá jména

Lesní sympozium se blíží a s ním další možnost setkání členek a členů Lesní dětské skupiny. Jejím cílem pro rok 2021 je PŘEKRAČOVÁNÍ HRANIC MEZI DRUHY. Budeme se snažit porozumět řeči zvířat, hub a rostlin, naslouchat jejich touhám, úzkostem i potřebám, a zaměříme se i na ty obyvatele a obyvatelky lesa, které běžným okem nevidíme. Můžete se těšit na společné procházky lesem, na sbírání předmětů i zvuků, společné snění, výrobu masek a kostýmů s cílem aspoň krátkodobé proměny. Dětská lesní skupina připravuje program pro děti a s dětmi, je dopředu navrženým, ale nefixovaným pásmem, které aktivně reaguje na podněty a potřeby jeho účastníků a účastnic. Současně umožňuje rodičům, aby se účastnili programu určeného spíše pro dospělé.

Podrobný program skupiny IV. najdete ZDE.

Hosté: Nikola Brabcová, Mary Čtvery, Magdalena Šipka, Hana Polanská

Organizují: Eva Koťátková, Barbora Kleinhamplová, Petra Pučeková, Lujza Srnková, Žofia Ščuroková

***

➡ PRAKTICKÉ INFORMACE
Vezměte si prosím každý svůj hluboký talíř, hrnek, pokrývku hlavy nebo slunečník a také power banky. V lese nemáme elektřinu ani internet (pouze pro účinkující). Stany a ležení můžete postavit na louce u lesa, bude tam vysečená tráva. K dispozici bude čistá voda, mobilní sprcha, lesní toalety a oheň.
Pokud je nutné s sebou vzít psa, prosím berte na vědomí, že na místě jsou zvířata – kozy, ovce, slepice a další pes (fena), prosíme vás tedy o ohleduplnost, aby další psi volně nepobíhali a neplašili zvířata. Stejně tak, prosíme, nekrmte ovce a kozy, mohlo by to dopadnout špatně. Prosíme také, aby se nevstupovalo do těch zón pozemku, kde jsou čerstvě vysazené stromy a keře (zjm. sad a swejl).

➡ DOPRAVA
Souřadnice jsou 50.027355, 16.462956.
Mapa
Pokud je to možné, dopravte se na místo vlakem – je to ekologičtější a ekonomičtější. Pro ty, kdo cestují vlakem, zasíláme v příloze mapu cesty od vlakové zastávky Dolní Dobrouč (po cyklostezce, směr Písečná a rybník Šušek, cca 40 minut chůze). Asi v polovině rybníku uvidíte u odpočívadla a chaty lesní odbočku. Dáte se po ní a dojdete nahoru po pěšině vyznačené fáborky k malé brance. Tou se vydáte směrem ke stanu. Prosíme o uzavírání ohrady po celou dobu sympozia kvůli zvířatům.
Pokud je to nevyhnutelné a dorazíte na místo autem – zaparkujte prosím u čističky (vyznačeno na mapě). Souřadnice parkování u čističky jsou 50.03114, 16.46593. Pěšky je to k nám pak asi 10 minut chůze, kdy dojdete asi v polovině rybníka k odpočívadlu a dále je to viz výše.

➡ STRAVOVÁNÍ
Po celé tři dny bude fungovat Lesní kuchyně a bar. Příspěvek za jídlo a nealkoholické pití činí 950 Kč, 650 Kč (studentská a seniorská cena) a 300 Kč (dětská cena). Menu bude vegetariánské. Součástí stravování bude také káva, čaj a voda. Alkoholické nápoje budou nabízeny za další příspěvek. Jídlo a pití si samozřejmě můžete vzít vlastní. Pokud nechcete jíst a pít v Lesní kuchyni nebo chcete přijet jen na část sympozia, napište nám: les@are-events.org.

***

Sympozium Potomci hub pořádá LES – společenství pro pěstování, teorii a umění ve spolupráci s Are a Institutem úzkosti.

Organizační tým
Dramaturgie: Zuzana Blochová, Edith Jeřábková, Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková, Tereza Porybná
Hudební dramaturgie: Václav Bělčák
Vedení projektu: Tereza Porybná
Výkonná produkce: Ida Tausch, Petra Pučeková
Technická produkce: Štěpán Tůma
Lesní kuchyně a bar: Michal Malina & Kateřina Vídenová, Kateřina & Matěj Kočí
Spolupráce a poděkování: Denisa Barello, Václav Girsa, Matěj Pinkava, Petra Pučeková, Eliška Štěrbová, Adam Wlazel

Grafika (c) Daniela a Linda Dostálkovy

Fotodokumentace (c) Johana Pošová

Podpora: MKČR, Státní fond kultury, Waterrain.

Potomci hub program v PDF ke stažení: