Mluvící stroje: Zvuková dílna se Synth Library

Mluvící stroje Lukáše Palečka opět promlouvají.

22.04.2024 18:00 —20:30
Synth Library Prague - Pod Terebkou 1139/15, Praha 4 Nusle

Prozatím se IÚ zaměřil na publikování vznikajícího audio archivu Lukášových “Mluvících strojů”. V tomto roce bude existující archiv zvukových děl rozvinut o formy živé spolupráce v Synth Library Prague.

Připojte se k zvukové dílně, kterou pořádáme ve spolupráci s kolektivem Synth Library Prague. Během dílny dáme prostor zvukové imaginaci, naslouchání našemu okolí a propůjčíme nové hlasy věcem kolem nás. Naučíme se základní postupy práce se zvukem, editaci, procesování a zkusíme si vytvořit zvukové koláže, nové zvukové krajiny a zvukové domovy.

Lukáš Paleček prostřednictvím své performativní a zvukové tvorby propůjčuje svůj hlas různým věcem a strojům. Zajímají ho staré přístroje jako jsou pračky Romo a Tatramat nebo rádia a magnetofony značky Tesla a jazyk jakým tyto věci mluví a vyjadřují emoce. Lukáš rád spolupracuje a performuje. V roce 2022 se Institut Úzkosti zaměřil na publikování vznikajícího audio archivu Lukášových “Mluvících strojů”. V tomto roce bude existující archiv zvukových děl rozvinut o formy živé spolupráce v Synth Library. 
Cílem této spolupráce je rozšířit spektrum toho, co považujeme za hudbu a zvukové umění skrze práci s vlastním tělem, performativitou, napojování se na živé i neživé elementy v našem okolí a zkoumání způsobu jakým komunikují, mluví.

Není třeba mít předchozí zkušenosti s hudební a zvukovou tvorbou. Vítáme začátečníky*ice.

⇨ REGISTRACE: marie@zvukpraha.cz 
⇨ PŘÍSPĚVEK: dobrovolný (doporučený: 200 – 500 Kč) 
⇨ VHODNÉ PRO: začátečníky*ice, všechny se zájmem o zvuk a hudbu 
⇨ MÁTE DOTAZ NEBO NÁVRH? Pište na marie@zvukpraha.cz

Lukáš Paleček (nar. 1977) žije a pracuje v Praze. Od roku 2013 vytváří své práce – kresby, objekty a zvukové performance ve Výtvarném Ateliéru radostné tvorby v Praze 7 na Letné, tvůrčí dílně, která je zaměřena na podporu tzv. „spontánní tvorby“. Lukáš se účastnil několika skupinových výstav, mimo jiné v Kampusu Hybernská, Centru současného umění DOX nebo v galerii NOD. V roce 2019 proběhla jeho samostatná výstava s názvem Romo pračka pere okurky v galerii Jelení v Praze. 
Mluvící stroje jsou živým archivem performativních a zvukových děl Lukáše Palečka, které Institut úzkosti ve spolupráci se spolkem Barvolam, Ivanem Svobodou a Jonášem Richterem systematicky dokumentuje od roku 2019.

Synth Library Prague je prostor pro sdílení, diskuzi a experimenty v oblasti zvuku a elektronické hudby. Provoz Synth Library je možný díky práci dobrovolnic*íků, členským příspěvkům a vašemu kurzovnému, které se dělí mezi lektorky*y a náklady na provoz knihovny. 
Chcete se stát členkami*ny Synth Library a mít možnost chodit si k nám hrát 3 x týdně? Zaregistrujte se na zde.

* * *

Fotodokumentace (c) Ida Tausch

Událost je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Hl. městem Praha.