Manuál kvíření jazyka českého: křest a diskuze

Pojďte s námi diskutovat o možnostech nebinární češtiny k příležitosti vydání tištěného zinu Manuálu kvíření jazyka českého.

28.02.2024 19:00 —21:00
Petrohradská kolektiv, Petrohradská 13, Praha 4

Pojďte s námi diskutovat o možnostech nebinární češtiny k příležitosti vydání tištěného zinu Manuálu kvíření jazyka českého.

Pravidla českého jazyka jsou komplexní a binarita jimi prorůstá. Jazyk nelze chápat staticky – podléhá vývoji, kterým jako společnost procházíme. Může stejně tak dobře vyčleňovat a reprodukovat nebo utvářet nové nerovnosti, jako generovat prostor pro všechny. Pokud češtinu používáme, spolupodílíme se na jejím vývoji a možné proměně.

Přijďte spolu s amerikanistkou Jamie Rose, lingvistkou Janou Valdrovou, překladatelem Toby Wehlem a za organizaci Trans*parent také s Matty Oaksem diskutovat o důležitých otázkách spojených s kvířením češtiny. Společně se pokusíme uchopit, jakým směrem se v současnosti vývoj kvíření češtiny ubírá a to nejen v queer kontextech a komunitách, ale i mimo ně.

Kam v současnosti směřuje kreativní práce s jazykem a s jakými problémy se v rámci experimentování s různými formami potýkáme? Jaké prostředky ke kvíření čestiny v současnosti máme k dispozici? Kde narážíme na limity struktury samotného českého jazyka? Počítají instituce s kvířením češtiny? A jak funguje strach z nových a nezvyklých forem a jak s ním pracovat?

  • Začátek diskuze 19:00 v prostoru galerie Petrohradská (místnost za kavárnou) 
  • Konec 21 : 00 
  • Na místě bude k dispozici zdarma drobné občerstvení a širší nabídka občerstvení k zakoupení přímo v kavárně
  • Po diskuzi proběhne křest zinu Manuálu kvíření, který bude na místě k prodeji za zvýhodněnou cenu 100,- Kč

Autorský tým Manuálu kvíření jazyka českého tvoří Jamie Rose, Jana Valdrová, Tiby Wehle a Singularis. Naším společným přáním je, aby tento manuál sloužil jako prostředek k rozhýbávání stojatých vod, ve kterých se čeština pohybuje, a posloužil jako další malý krůček na cestě k postupnému opouštění pozice strážce binárního vnímání světa.

Obsah Manuálu kvíření v elektronické podobě najdete zde: bit.ly/manual-kvireni-cestiny.

Fotodokumentace (c) Peter Kolárčik

Manuál vyšel za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hl. města Praha.