Cesta za podobou zahrady IÚ

Zveme vás na průzkum nových prostor Institutu úzkosti.

10.01.2024 13:45 —16:00
pred hlavním vstupem PN Bohnice

V roce 2024 měníme naše fungování a přesouváme se do fyzického prostoru, kterému zatím říkáme Zahrada IÚ, a který bude sídlit v areálu Bohnické psychiatrické nemocnice na Praze 8.

Zveme vás na první společnou procházku po pozemku budoucí Zahrady IÚ společně se zahradní architektkou Soňou Malou. Společně zmapujeme prostředí a zamyslíme se nad nad prvky, které by v zahradě neměly chybět a nad flórou, která by měla v zahradě zapustit své kořínky.

Pro společnou cestu na místo se setkáme v 13:45 uvnitř areálu za hlavním vstupem do PN Bohnice. Nebo se k nám můžete přidat kdykoliv mezi 14:00 – 16:00 přímo na pozemku mezi zahradnictvím a pavilonem 12, nedaleko od socioterapeutické farmy (v zadní části areálu PN Bohnice). 
V případě chladného počasí nás zahřeje svařené víno a džus.

Co to je Zahrada IÚ?

Zahrada se otevře každému bez rozdílu: osazenstvu léčebny, ale i těm, kteří*ré nemají běžně příležitost “zanořit ruce do hlíny”, těm, kterým chybí kolektivní činnost a mezioborová setkání, i těm, které zajímá, jak jde propojit péče o zahradu s performativními, vzdělávacími a výzkumnými formáty. Zahrada, o kterou usilujeme, bude léčivá, aniž by využívala tlumící farmakologické prostředky. Bude také prostorem, kde je možné mluvit o traumatu i úzkosti a hledat společně možná řešení.

Soňa Malá je zahradní a krajinná architektka studia Meze (název jejího vlastního ateliéru) a facilitátorka v organizaci NaZemi. Jako krajinná architektka se věnuje zpracování adaptačních strategií pro obce a návrhům přírodě blízkých a permakulturních zahrad rodinných domů. Jako facilitátorka v NaZemi (ale i na volné noze) se věnuje lektorování zaměřenému na komunikaci a rozhodovací procesy — připravuje obsah a facilituje skupiny při rozhodovacích procesech, participativních procesech a strategických plánování a dlouhodobě facilituje participativní workshopy s obyvateli ohledně sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení.

Pokud máte dotazy ohledně události, napiště nám email na: iu@institutuuzkosti.cz 

Grafika (c) Marie Tučková

Fotodokumentace (c) Karolína Matušková

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha a Ministerstva kultury ČR.