5P – Výsadba stromů a keřů do swejlu

Zveme na společnou výsadbu stromů a keřů do nového swejlu.

09.10.2020 10:00 —11.10.2020 16:00

Výsadba stromů a keřů do nového swejlu v rámci permakulturního komunitního projektu LES – společenství pro pěstování, teorii a umění pod vedením lektorky Akademie permakultury Denisy Tomáškové.

fotoalbum

PROGRAM

Sobota 9. 10. od 10 h
– vytyčení vrstevnice pomocí teodolitu
– vytvoření swejlu pomocí malého bagru (swejl = rýha vedoucí po vrstevnici s navršením půdy směrem po svahu, která slouží k zadržování vody na pozemku formou zasakování; navršená zemina se osadí stromy a keři)
– vytvoření děr pro stromy a keře malým bagrem
– plocení pozemku (dokončení jedné strany oplocenky)
– podvečer s Denisou Tomáškovou: seznámení se s designem, se stromy, keři a dalšími materiály a nástroji, instrukce pro sázení stromů

Neděle 10. 10., 9 – 18 h
– osazování swejlu a výsadba stromů a keřů podél cesty na podkladě permakulturního designu (jabloň, hrušeň, švestka, ryngle, třešeň, višeň, ořech, kaštan, broskev, datle, oskeruše, jeřáb, moruše, mišpule, muchovník, bezinka, hloh, dřín, hlošina, čimišník, klokoč, pustoryl, rybíz, angrešt, josta, malina, ostružina, borůvka…) + zálivka
– podvečer s Denisou Tomáškovou: zastřihávání stromů a keřů po výsadbě

Pondělí 11. 10., do 16 h
– výsadba stromů a keřů a hnojení, mulčování a zálivka

Akce bude dokumentována a sestříhána jako instruktážní video pro potřeby Akademie permakultury.

POŘADATELÉ

LES – společenství pro pěstování, teorii a umění ve spolupráci s Akademií permakultury, organizacemi Are, Institutem úzkosti a Bubahofem

LES – společenství pro pěstování, teorii a umění
Lesní a luční pozemek mezi obcemi Hnátnice a Písečná, Orlické hory
Souřadnice pozemku: Louka 50.027355, 16.462956; Les 50.027306, 16.461111

Web
Instagram
Facebook

KONTAKT
Nela Klajbanová, nela@are-events.org, +420 724 349 167

CO SI VZÍT S SEBOU
Pracovní oblečení a boty, pláštěnka, gumáky, teplé oblečení, power banka – na pozemku nemáme elektřinu ani internet. Pokud s sebou berete pejska, prosím berte na vědomí, že na místě jsou zvířata – malá kůzlata, ovce, slepice a další pes, prosíme vás tedy o ohleduplnost, aby psi volně nepobíhali a neplašili zvířata, která prosím nekrmte.

DOPRAVA
Souřadnice pozemku: 50.027355, 16.462956.
Vlakem do vlakové zastávky Dolní Dobrouč a pak po cyklostezce, směr Písečná a rybník Šušek, cca 40 minut chůze. Pokud jedete autem z obce Písečná, dojedete k rybníku Šušek a pro oba způsoby transportu asi v polovině rybníku uvidíte u odpočívadla a lípy lesní odbočku nahoru kolem chaty. Dáte se po ní a dojdete k louce obehnané ohradníkem a nalevo uvidíte velký bílý stan. Ohradník si v označeném místě otevřete a zase zavřete, aby neutekly ovce (pozor, ohradník je zapnutý, chytejte pouze za umělohmotná držadla) a vydáte se směrem ke stanu. Prosíme o uzavírání ohrady po celou dobu 5P, bylo by těžké ovce chytat v lese.
Souřadnice parkování u chaty jsou 50.03114, 16.46593. Pěšky je to k nám pak asi 5 minut chůze.

UBYTOVÁNÍ
Zajištěno a hrazeno pořadateli v ubytovně Rubínek, Písečná u Žamberka. Pro rezervaci ubytování kontaktujte Nelu Klajbanovou: nela@are-events.org, +420 724 349 167. Spát můžete v případě zájmu i na pozemku ve stanech nebo velkém stanu – zvažte sami dle počasí.

STRAVOVÁNÍ
LES se postará o vaši snídani, oběd a večeři.
Po celou dobu 5P bude zajištěno vegetariánské jídlo. Dále bude k dispozici káva, čaj a voda.

Děkujeme všem účastníkům za jejich pomoc:
Denisa Langrová, Václav Belčák, Terézia Bělčáková, Denisa Tomášková, Kateřina Špačková, Tereza a Jaroslav Petruželka, Barbora Janečková, Roman Kašťák, Dan Hrabina, Míra Škopek, Zdeněk Habarta, Jindra Habarta, Klára Dolejší, Vojta Dolejší, Nikola Brabcová, Jan Vidlička, Tomáš Petr, Veronika Močubová, Václav Girsa, Aleksandra Vajd, Anetta Mona Chisa, Marcela a Jiří Musilovi, Jiří Štěpánek – PSŠ Letohrad

Projekt je realizování díky finanční podpoře: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, společnost GTL, Atanasios Iliopulos, SolidSun, Emblem Hotel.