Potomci hub

Třetí ročník sympozia na lesním a lučním pozemku mezi obcemi Hnátnice a Písečná v Orlických horách
23. – 25. 7. 2021

Mapa
FB

2021 06 27 les potomci hub a4
© Daniela & Linda Dostálkovy, 2021

Descendants of Fungi

The third annual symposium in forest and meadow lands between the villages of Hnátnice and Písečná in the Orlické Mountains
from July 23–July 25, 2021.

Map
FB

2021 06 27 les potomci hub a4
© Daniela & Linda Dostálkovy, 2021

Houby prý převedly život z oceánu na souš. Žijeme v síťových systémech několika pater: mykorhizního mycelia a kořenového systému v podzemí; říčního, rostlinného a technologického větvení na zemi; neuronových drah v našich tělech; internetové sítě a komplexním systému vesmíru. Tyto toky jsou významnými distributory vody, živin, informací a energií a jsou si vzájemně podobné i specifické. Podle hypotézy Terrence McKenny a jeho bratra Dennise McKenny (The Stoned Ape Theory), kterou zatím nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit, komunita proto-lidí, která opustila prales a pohybovala se savanou, konzumovala magické houby, které rostly v trusu domestikovaných zvířat nebo ve volné přírodě, což mohlo hluboce změnit a zvětšit mozek našich předků. Ať už jsou počátky dnešních vztahů lidí, hub, zvířat, rostlin a různých prostředí propletené jakkoliv, vzájemné interakce měly vliv na evoluci nás všech. Sympozium Potomci hub bude sledovat procesy domestikace a feralizace, etologii, neuroplasticitu mozku a vliv hub na půdu a půdní vlhkost. Sympozium propojí teoretické formáty s fyzickými a bude probíhat ve čtyřech skupinách. Programy skupin se rozšíří i za časové hranice sympozia a českého prostředí do onlinových diskuzí, debat a podcastů. Společným programem všech skupin bude lesní kino a koncert.

Letošní sympozium má jiný formát, který umožňuje aktivní zapojení a předpokládá účast po celou dobu sympozia. Návštěvníci se mohou přihlásit pouze do jedné z pracovních skupin: (Ne)lidská prostředí; Voda, houby, les; Neuroplasticita. Vaše děti mají možnost být součástí Lesní dětské skupiny.

Sympozium je organizováno bez vstupného.

Je velice pravděpodobné, že někteří*ré z přihlášených účastníků a účastnic nakonec nebudou moci dorazit. Využijte tedy registračního formuláře bit.ly/potomcihub_sympozium2021, kde vyplňte pracovní skupinu, které byste se rádi*y zúčastnil*y. O případných volných místech Vás budeme informovat.

Po celé tři dny bude fungovat Lesní kuchyně a bar. Příspěvek za jídlo a nealkoholické pití činí 950 Kč, 650 Kč (studentská a seniorská cena) a 300 Kč (dětská cena). Menu bude vegetariánské. Součástí stravování bude také káva, čaj a voda. Pokud nechcete jíst a pít v Lesní kuchyni nebo chcete přijet jen na část sympozia, napište nám: les@are-events.org.

* Pokud ještě nemáte očkování, prosíme vás, abyste se před příjezdem na sympozium otestovali*y. *

* Všechny aktivity – s výjimkou lesního kina a několika vstupů ve skupině Neuroplasticita – budou probíhat v češtině; letos bohužel nemůžeme zajistit tlumočení do angličtiny.

– – – HARMONOGRAM – – –

Pátek 23. 7.

16:00 Příjezd a ubytování
17:00 Zahájení sympozia u Lesní kuchyně
17:15 Program ve skupinách nebo volno
19:30 Lesní kuchyně: večeře
21:30 Lesní kino
Část I.:
Sugar be my caramel: Duel (rež. Karolína Matušková, Lucie Zelmanová, 2020)
Říkal si Hurikán, kluk jako ty, na krku osmnáct, nesplnil slib, Už měl být s dívkou svou, jak se sešeří (rež. Jan Kvíz, 2020)
Daughter Door to Door (rež. Dan Walvin, 2020)
Část II.: Kurátorovaná projekce připravená umělcem Vladimírem Skreplem pro seminář Neuroplasticita:
Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Show (rež. John Kricfalusi, 1993)
Poppy: A plant (rež. Titanic Sinclair, 2016)
Post Tenebras Lux (ukázka z filmu, rež. Carlos Reygadas, 2012)
Mlsné medvědí příběhy: Mistrovské dílo (rež. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová, 2020)
Část III.: Taneční projekce semináře Neuroplasticita: Game of Masks (rež. Carlos Amorales, 2021)

Sobota 24. 7.
8.00-9:30
Lesní kuchyně: snídaně
9:30-13:00 Program ve skupinách
13:00 Lesní kuchyně: oběd
14:30-19:00 Program ve skupinách
19:30 Lesní kuchyně: večeře
Lesní koncert kurátorovaný Václavem Belčákem:
21:30 Line Gate

Koncerty projektu Line Gate se opírají o základ tvořený niněrovým dronem, na který jsou navrstvené minimalistické, repetitivní vokální linky. Mnohonásobné opakování jednoduchých motivů může soustředěnému posluchači navodit hypnotický stav, zkušenost tekuté neměnnosti času.
22:00 timmi
Adriana Vančová aka 𝖙𝖎𝖒𝖒𝖎 je v Praze usazená hudebnice. Kurátorsky stojí za labelem a sérií koncertů 𝕽̌𝖊𝖍𝖔𝖑𝖊, který se zaměřuje na experimentální elektroniku, noise a ambient. Ve svých živých setech využívá samply, klávesové nástroje, field recordings a procesovaný zpěv, pomocí kterých vytváří táhle intimní drony s ✯♡☽meditativní ☾atmosférou.
23:00 whydie? ( RARE ) / DJ a promotér stojící za 'one man kolektivem' ( RARE ), který od roku 2010 v Praze pořádá djské noci a koncerty zaměřené na avantgardní elektroniku, darkwave, post-punk a spřízněné žánry. Dlouhodobě spolupracoval s kluby Underdogs, Ankali, Basement a Fuchs, zároveň ale i s dalšími kolektivy na české scéně.

Neděle 25. 7.
8.00-9:30
Lesní kuchyně: snídaně
9:30-13:00 Program ve skupinách
13:00 Lesní kuchyně: oběd
14:30-16.00 Program ve skupinách
16:00-17:00 Pakování, loučení

*pro děti budou nachystané svačiny během odpoledne, kdyby byl čas večeře pro ně příliš pozdní; večeře se pak pro nejmenší začne vydávat prioritně

Pracovní skupiny:

I.
(NE)LIDSKÁ PROSTŘEDÍ

Pracovní skupina se bude zabývat tématy etologie a prostředí pro hospodářská a divoká zvířata, vztahem domestikovaných a divokých zvířat a problematikou domestikace a feralizace. Vzniknou návrhy a realizace několika typů mezidruhových a nelidských obydlí pro domestikovaná a divoká zvířata Lesa. Fyzická práce bude promísena s přednáškami, debatami a performancemi.

Podrobný program skupiny I. najdete ZDE.

Hosté: Lukáš Brabenec, Denisa Langrová, Michaela Marešová, Ruta Putramentaite

Organizují: Václav Belčák, Edith Jeřábková, Denisa Langrová, David Přílučík, Ruta Putramentaite, David Střeleček

II.
VODA, HOUBY, LES

Pracovní skupina se bude zabývat retenčními schopnostmi lesa, zasakováním vody do půdy a v rozšířeném teoretickém poli se zaměří podrobněji na všestrannost hub a důmyslnost mykorhizních společenství. Základem každého vylepšení půdy je organická masa, která živým rostlinám pomáhá zadržovat v krajině vodu. S Denisou Tomáškovou vytvoříme kompost pro LES z rozmanitých ingrediencí a mykorhizního čaje. Kompost zajistí zdravý růst stromům, keřům a zeleninové zahradě a zmnoží důležité organismy a mikroorganismy v půdě LESa. Tyto fyzicko-teoretické aktivity budou střídat přednášky, diskuze, zin a koncert pro les.

Podrobný program skupiny II. najdete ZDE.

Hosté: Jonáš Gruska, Lukáš Senft, Denisa Tomášková, Lukáš Trakal, Daniel Vlček, Lenka Vráblíková

Organizují: Jonáš Gruska, Edith Jeřábková, Petra Pučeková, Denisa Tomášková, Lenka Vráblíková

III.
NEUROPLASTICITA

Pracovní seminář vychází z možnosti mozku změnit sám sebe a pracuje s metodami jako jsou denní snění, soustředění, řízený odpočinek, zrcadlení a opakování, které spouštějí vytváření nových neuronů a přepojují stávající spojení v naší mysli. Součástí semináře jsou cvičení a přednášky vedené odborníky a umělecké vstupy jako je kurátorované kino, performance, psaní a virtuální realita.

Podrobný program skupiny III. najdete ZDE.

Hosté: Anne-Claire Barriga, Palo Fabuš, Habima Fuchs, Seiko Hihara, Alice Najmanová, Nina Nohejlová, Markus Selg, Andrea Scheansová, Vladimír Skrepl, Tomáš Vaněk

Organizují: Zuzana Blochová, David Fesl, Tereza Porybná


IV.
LESNÍ DĚTSKÁ SKUPINA: Žijí mimo svá jména

Lesní sympozium se blíží a s ním další možnost setkání členek a členů Lesní dětské skupiny. Jejím cílem pro rok 2021 je PŘEKRAČOVÁNÍ HRANIC MEZI DRUHY. Budeme se snažit porozumět řeči zvířat, hub a rostlin, naslouchat jejich touhám, úzkostem i potřebám, a zaměříme se i na ty obyvatele a obyvatelky lesa, které běžným okem nevidíme. Můžete se těšit na společné procházky lesem, na sbírání předmětů i zvuků, společné snění, výrobu masek a kostýmů s cílem aspoň krátkodobé proměny. Dětská lesní skupina připravuje program pro děti a s dětmi, je dopředu navrženým, ale nefixovaným pásmem, které aktivně reaguje na podněty a potřeby jeho účastníků a účastnic. Současně umožňuje rodičům, aby se účastnili programu určeného spíše pro dospělé.

Podrobný program skupiny IV. najdete ZDE.

Hosté: Nikola Brabcová, Mary Čtvery, Magdalena Šipka, Hana Polanská

Organizují: Eva Koťátková, Barbora Kleinhamplová, Petra Pučeková, Lujza Srnková, Žofia Ščuroková

***

➡ PRAKTICKÉ INFORMACE
Vezměte si prosím každý svůj hluboký talíř, hrnek, pokrývku hlavy nebo slunečník a také power banky. V lese nemáme elektřinu ani internet (pouze pro účinkující). Stany a ležení můžete postavit na louce u lesa, bude tam vysečená tráva. K dispozici bude čistá voda, mobilní sprcha, lesní toalety a oheň.
Pokud je nutné s sebou vzít psa, prosím berte na vědomí, že na místě jsou zvířata – kozy, ovce, slepice a další pes (fena), prosíme vás tedy o ohleduplnost, aby další psi volně nepobíhali a neplašili zvířata. Stejně tak, prosíme, nekrmte ovce a kozy, mohlo by to dopadnout špatně. Prosíme také, aby se nevstupovalo do těch zón pozemku, kde jsou čerstvě vysazené stromy a keře (zjm. sad a swejl).

➡ DOPRAVA
Souřadnice jsou 50.027355, 16.462956.
Mapa
Pokud je to možné, dopravte se na místo vlakem – je to ekologičtější a ekonomičtější. Pro ty, kdo cestují vlakem, zasíláme v příloze mapu cesty od vlakové zastávky Dolní Dobrouč (po cyklostezce, směr Písečná a rybník Šušek, cca 40 minut chůze). Asi v polovině rybníku uvidíte u odpočívadla a chaty lesní odbočku. Dáte se po ní a dojdete nahoru po pěšině vyznačené fáborky k malé brance. Tou se vydáte směrem ke stanu. Prosíme o uzavírání ohrady po celou dobu sympozia kvůli zvířatům.
Pokud je to nevyhnutelné a dorazíte na místo autem – zaparkujte prosím u čističky (vyznačeno na mapě). Souřadnice parkování u čističky jsou 50.03114, 16.46593. Pěšky je to k nám pak asi 10 minut chůze, kdy dojdete asi v polovině rybníka k odpočívadlu a dále je to viz výše.

➡ STRAVOVÁNÍ
Po celé tři dny bude fungovat Lesní kuchyně a bar. Příspěvek za jídlo a nealkoholické pití činí 950 Kč, 650 Kč (studentská a seniorská cena) a 300 Kč (dětská cena). Menu bude vegetariánské. Součástí stravování bude také káva, čaj a voda. Alkoholické nápoje budou nabízeny za další příspěvek. Jídlo a pití si samozřejmě můžete vzít vlastní. Pokud nechcete jíst a pít v Lesní kuchyni nebo chcete přijet jen na část sympozia, napište nám: les@are-events.org.

***

Sympozium Potomci hub pořádá LES – společenství pro pěstování, teorii a umění ve spolupráci s Are a Institutem úzkosti.

Organizační tým
Dramaturgie: Zuzana Blochová, Edith Jeřábková, Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková, Tereza Porybná
Hudební dramaturgie: Václav Bělčák
Vedení projektu: Tereza Porybná
Výkonná produkce: Ida Tausch, Petra Pučeková
Technická produkce: Štěpán Tůma
Lesní kuchyně a bar: Michal Malina & Kateřina Vídenová, Kateřina & Matěj Kočí
Spolupráce a poděkování: Denisa Barello, Václav Girsa, Matěj Pinkava, Petra Pučeková, Eliška Štěrbová, Adam Wlazel

Podpora: MK ČR, Státní fond kultury, Waterrain

Apparently it was fungi that brought life from the ocean to the land. We live in systematic networks on several levels: the mycorrhizal fungal mycelium and root system underground; the fluvial, vegetable and technological branching on the land; the neural pathways in our bodies; the internet and the complex system of the universe. These currents are significant distributors of water, nutrients, information and energy, and are mutually similar and specific. According to the hypothesis of Terrence McKenna and his brother Dennis (the Stoned Ape Theory), which so far we can neither confirm nor dismiss, the community of proto-humans that abandoned the rainforest and dwelt on the savannah consumed magic mushrooms which grew in the faeces of domesticated animals or in a wild, natural environment, which may have deeply altered and enlarged the brains of our ancestors. However, the beginnings of today’s humans, fungi, animals, plants and various environments were entwined, mutual interactions have had an influence on the evolution of all of us. The symposium Descendants of Fungi shall trace processes of domestication and feralisation, ethology, the neuroplasticity of the brain and the influence of fungi on the soil and soil humidity. The symposium combines theoretical and physical formats, and will take place in four groups. The programme of the groups also extends beyond the time limits of the symposium and the Czech environment into online discussions, debates and podcasts. A joint programme for all groups will be a forest cinema and concert.

The format of this year’s symposium enables active engagement and assumes participation throughout the entire period of the symposium. Visitors can apply only to one of the working groups: (Non-)human environment; Water, fungi, forest; Neuroplasticity. Your children have the option of joining the Forest children’s group.

The symposium is organised without an admission fee.

𝑻𝒉𝒆 𝒂𝒕𝒕𝒆𝒏𝒅𝒂𝒏𝒄𝒆 𝒄𝒂𝒑𝒂𝒄𝒊𝒕𝒚 𝒐𝒇 𝒕𝒉𝒊𝒔 𝒚𝒆𝒂𝒓'𝒔 𝒔𝒚𝒎𝒑𝒐𝒔𝒊𝒖𝒎 𝒊𝒔 𝒂𝒍𝒓𝒆𝒂𝒅𝒚 𝒇𝒖𝒍𝒍.

It is possible that some of the registered attendees will cancel, therefore, please use the registration form bit.ly/potomcihub_sympozium2021 to be added to our waiting list. We will contact you in case any vacancies appear.

A Forest Kitchen and Bar will be open throughout the entire three days. The contribution for food and non-alcoholic drinks is 950 CZK (full price), 650 CZK (students and senior citizens) and 300 CZK (children). The menu will be vegetarian. Meals will also include coffee, tea and water. If you do not want to eat and drink in the Forest Kitchen or wish to attend only part of the symposium, please write to us at the address: les@are-events.org.

* If you have not yet been vaccinated, please make sure you are tested before your arrival at the symposium. *

All activities of the individual working groups – apart from the forest cinema and few artistic inputs within the program of the Neuroplasticity working group – will be held in Czech. Unfortunately, this year we can not coordinate English translations.

– – – SCHEDULE – – –

Friday, July 23
16:00
Arrival and accommodation
17:00 Launch of symposium by the Forest Kitchen
17:15 Programme in groups or free time
19:30 Forest Kitchen: dinner
21:30 Forest Cinema
Part I:
Sugar be my caramel: Duel (directors Karolína Matušková, Lucie Zelmanová, 2020)
Říkal si Hurikán, kluk jako ty, na krku osmnáct, nesplnil slib, Už měl být s dívkou svou, jak se sešeří
(director Jan Kvíz, 2020)
Daughter Door to Door (director Dan Walvin, 2020)
Part II: Curated screening prepared by artist Vladimír Skrepl for the Neuroplasticity workshop:
Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Show (director John Kricfalusi, 1993)
Poppy: A plant (director Titanic Sinclair, 2016)
Post Tenebras Lux (excerpt from the film, director Carlos Reygadas, 2012)
Lickerish Bear Stories: A Masterpiece (directors Kateřina Karhánková and Alexandra Májová, 2020)
Part III: Dance projection of Neuroplasticity workshop: Game of Masks (director Carlos Amorales, 2021)

Saturday, July 24
8.00-9:30
Forest Kitchen: breakfast
9:30-13:00 Programme in groups
13:00 Forest Kitchen: lunch
14:30-19:00 Programme in groups
19:30 Forest Kitchen: dinner
Forest Concert curated by Václav Belčák:
21:30 Line Gate

Concerts in the Line Gate project are built upon the base of a hurdy-gurdy drone, upon which minimalist, repetitive vocal lines are layered. In concentration, the multiple repetition of individual motifs can induce a hypnotic state in listeners, the experience of the liquid immutability of time.
22:00 timmi
Adriana Vančová aka 𝖙𝖎𝖒𝖒𝖎 is a musician based in Prague. She is the curator behind the label and series of concerts 𝕽̌𝖊𝖍𝖔𝖑𝖊, which focuses on experimental electronica, noise and ambient. In her live sets she makes use of samples, keyboard instruments, field recordings and processed vocals, with the aid of which she creates protracted, intimate drones with a ✯♡☽meditative ☾atmosphere.
23:00 whydie? ( RARE ) / DJ and promoter behind the ‘one man collective’ ( RARE ), which since 2010 has held DJ nights and concerts in Prague focusing on avant-garde electronica, darkwave, post-punk and affiliated genres. He has co-operated for several years with the clubs Underdogs, Ankali, Basement and Fuchs, but also with other collectives on the Czech scene.

Sunday, July 25
8.00-9:30
Forest Kitchen: breakfast
9:30-13:00 Programme in groups
13:00 Forest Kitchen: lunch
14:30-16.00 Programme in groups
16:00-17:00 Packing, leaving

*snacks will be prepared for children during the afternoon, if the evening dinner time is too late for them; the youngest will then receive dinners first

Working groups:

I.
(NON-)HUMAN ENVIRONMENT

The working group will focus on the theme of ethology and environment for farmed and wild animals, the relationship of domesticated and wild animals and the issue of domestication and feralisation. Designs and realisations will be created for several types of inter-species and non-human dwellings for domesticated and wild animals of the WOODS. Physical work will be interspersed with lectures, debates and performances.

Detailed programme of the working group I. can be found HERE.

Guests: Lukáš Brabenec, Denisa Langrová, Michaela Marešová, Ruta Putramentaite
Organisers: Václav Belčák, Edith Jeřábková, Denisa Langrová, David Přílučík, Ruta Putramentaite, David Střeleček

II.
WATER, FUNGI, FOREST

The working group will focus on the theme of the retention capacities of the forest, infiltration of water into the soil, and in the extended theoretical field with focus in further detail on the versatility of fungi and the resourcefulness of mycorrhizal communities. The basis of each improvement of the soil is organic mass, which helps living plants retain water in the landscape. Together with Denisa Tomášková we will create compost for the WOODS from diverse ingredients and mycorrhizal tea. Compost ensures healthy growth for trees, bushes and vegetable gardens, and multiplies important organisms and microorganisms in the soil of the WOODS. These physical-theoretical activities will be alternated with lectures, discussions, zin and a concert for the forest.

Detailed programme of the working group II. can be found HERE.

Guests: Jonáš Gruska, Lukáš Senft, Denisa Tomášková, Lukáš Trakal, Daniel Vlček, Lenka Vráblíková

Organisers: Jonáš Gruska, Edith Jeřábková, Petra Pučeková, Denisa Tomášková, Lenka Vráblíková

III.
NEUROPLASTICITY

This working seminar is based on the ability of the brain to change itself and works with methods such as daydreaming, concentration, controlled rest, mirroring and repetition, which trigger the creation of new neurons and switch existing connections in our mind. The seminar shall feature practices and lectures presented by experts and artistic inputs such as curated cinema, performance, writing and virtual reality.

Detailed programme of the working group III. can be found HERE.

Guests: Anne-Claire Barriga, Palo Fabuš, Habima Fuchs, Seiko Hihara, Alice Najmanová, Nina Nohejlová, Markus Selg, Andrea Scheansová, Vladimír Skrepl, Tomáš Vaněk

Organisers: Zuzana Blochová, David Fesl, Tereza Porybná

IV.
FOREST CHILDRENS' GROUP: Living beyond our names

The forest symposium is approaching, and with it the possibilities of meeting members of the Forest children’s group. Its goal for 2021 is to TRANSCEND THE BOUNDARIES BETWEEN SPECIES. We will attempt to understand the speech of animals, fungi and plants, to listen to their desires, worries and needs, and focus on those inhabitants of the forest that we don’t usually see with the naked eye. You can look forward to walks together through the forest, collection of objects and sounds, communal dreaming, production of masks and costumes with the aim of at least a short-term transformation. The children’s forest group will prepare a programme for children, which is designed but not fixed in advance, and actively responds to the initiatives and needs of its participants. At the same time, it enables parents to take part in the programme designated rather for adults.

Detailed programme of the working group IV. can be found HERE.

Guests: Mary Čtvery, Magdalena Šipka, Hana Polanská

Organisers: Eva Koťátková, Barbora Kleinhamplová, Petra Pučeková, Lujza Srnková, Žofia Ščuroková

***

➡ PRACTICAL INFORMATION
Please all bring a dish, mug, sun hat or sun shade, and also power banks. In the forest we do not have electricity or internet (for staff only). You can pitch tents and camp in the meadow by the forest, the grass will be cut. Clean water, a mobile shower, forest toilets and a fire will be available.
If you need to bring a dog with you, please bear in mind that there are other animals on the site – goats, sheep, hens and another dog (bitch), please therefore take care to ensure dogs do not run around unleashed and do not frighten other animals. Please keep your dog fully under control. Please also do not feed the sheep and goats, this could have undesirable consequences. We would also like to ask you not to enter the zones of the land that are freshly planted with trees and shrubs (especially the orchard and swale).

➡ TRANSPORT
The co-ordinates are 50.027355, 16.462956.
Map
If possible, come to the site by train – this is both more ecological and economical. For those arriving by train, we send enclosed a map of the route from Dolní Dobrouč station (along the cycle route, in the direction of Písečná and Šušek lake, approx. 40 minute walk). Approximately half way along the lake by the lay-by is a forest turn-off to the left past the cottage. Take this turn and go upwards along the footpath marked by bunting to the small gate. Continue through the gate in the direction of the tent. Please ensure the fencing is closed throughout the entire duration of the symposium due to the animals.
If you have no alternative but to travel by car, please park by the sewage plant (shown on the map). The coordinates for parking by the sewage plant are 50.03114, 16.46593. It is then approximately 10 minutes’ walk to us, go to approximately half way along the lake by the lay-by and then take the route indicated above.

➡ MEALS
A Forest Kitchen and Bar will be open throughout the entire three days. The contribution for food and non-alcoholic drinks is 950 CZK, 650 CZK (students and senior citizens) and 300 CZK (children). The menu will be vegetarian. Meals will also include coffee, tea and water. Alcoholic drinks will be available for a further contribution. You may naturally bring your own food and drink. If you do not want to eat and drink in the Forest Kitchen or wish to attend only part of the symposium, please write to us at the address: les@are-events.org.

***

The symposium Descendents of Fungi is organised by WOODS – community for cultivation, theory and art in co-operation with Are and the Institute of Anxiety.

Organisational team
Curatorial concept: Zuzana Blochová, Edith Jeřábková, Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková, Tereza Porybná
Project leader: Tereza Porybná
Executive production: Ida Tausch, Petra Pučeková
Technical production: Štěpán Tůma
Forest Kitchen and Bar: Michal Malina & Kateřina Vídenová, Kateřina & Matěj Kočí
Co-operation and thanks: Denisa Barello, Václav Girsa, Matěj Pinkava, Petra Pučeková, Eliška Štěrbová, Adam Wlazel

Supported by: Ministry of Culture of the Czech Republic, State Cultural Fund, Waterrain

Program Potomci hub - PDF ke stažení

program Descendants of Fungi - PDF for download

1f2a3381
Foto: © Johana Pošová
1f2a3433
Foto: © Johana Pošová
1f2a3290%20 %20copy
Foto: © Johana Pošová
1f2a3339
Foto: © Johana Pošová
1f2a3467
Foto: © Johana Pošová
1f2a3570
Foto: © Johana Pošová
1f2a3582
Foto: © Johana Pošová
1f2a3604
Foto: © Johana Pošová
1f2a3511
Foto: © Johana Pošová
1f2a3517 28
Foto: © Johana Pošová
1f2a3620
Foto: © Johana Pošová
1f2a3629
Foto: © Johana Pošová
1f2a3650
Foto: © Johana Pošová
1f2a3728%20 %20copy
Foto: © Johana Pošová
1f2a3670
Foto: © Johana Pošová
1f2a3784
Foto: © Johana Pošová
1f2a3864
Foto: © Johana Pošová
1f2a3873
Foto: © Johana Pošová
1f2a3884
Foto: © Johana Pošová
1f2a3943
Foto: © Johana Pošová
1f2a4178
Foto: © Johana Pošová
1f2a4025
Foto: © Johana Pošová
1f2a4214
Foto: © Johana Pošová
1f2a4192
Foto: © Johana Pošová
1f2a4065
Foto: © Johana Pošová
1f2a4286
Foto: © Johana Pošová
1f2a4538
Foto: © Johana Pošová
1f2a4562
Foto: © Johana Pošová
1f2a4576
Foto: © Johana Pošová
1f2a4474
Foto: © Johana Pošová
1f2a4459
Foto: © Johana Pošová
1f2a4450
Foto: © Johana Pošová
1f2a4498
Foto: © Johana Pošová
1f2a4564
Foto: © Johana Pošová
1f2a4619
Foto: © Johana Pošová
1f2a4633
Foto: © Johana Pošová
1f2a4641
Foto: © Johana Pošová
1f2a4685
Foto: © Johana Pošová
1f2a4931
Foto: © Johana Pošová
1f2a4804
Foto: © Johana Pošová
1f2a4821
Foto: © Johana Pošová
1f2a4982
Foto: © Johana Pošová
1f2a5018
Foto: © Johana Pošová
1f2a5035
Foto: © Johana Pošová
1f2a5114
Foto: © Johana Pošová
1f2a5165
Foto: © Johana Pošová
1f2a5183
Foto: © Johana Pošová
1f2a5206
Foto: © Johana Pošová
1f2a5257
Foto: © Johana Pošová
1f2a5301
Foto: © Johana Pošová
1f2a5324 32
Foto: © Johana Pošová
1f2a5325
Foto: © Johana Pošová
1f2a3381
Photo: © Johana Pošová
1f2a3433
Photo: © Johana Pošová
1f2a3290%20 %20copy
Photo: © Johana Pošová
1f2a3339
Photo: © Johana Pošová
1f2a3467
Photo: © Johana Pošová
1f2a3570
Photo: © Johana Pošová
1f2a3582
Photo: © Johana Pošová
1f2a3604
Photo: © Johana Pošová
1f2a3511
Photo: © Johana Pošová
1f2a3517 28
Photo: © Johana Pošová
1f2a3620
Photo: © Johana Pošová
1f2a3629
Photo: © Johana Pošová
1f2a3650
Photo: © Johana Pošová
1f2a3728%20 %20copy
Photo: © Johana Pošová
1f2a3670
Photo: © Johana Pošová
1f2a3784
Photo: © Johana Pošová
1f2a3864
Photo: © Johana Pošová
1f2a3873
Photo: © Johana Pošová
1f2a3884
Photo: © Johana Pošová
1f2a3943
Photo: © Johana Pošová
1f2a4178
Photo: © Johana Pošová
1f2a4025
Photo: © Johana Pošová
1f2a4214
Photo: © Johana Pošová
1f2a4192
Photo: © Johana Pošová
1f2a4065
Photo: © Johana Pošová
1f2a4286
Photo: © Johana Pošová
1f2a4538
Photo: © Johana Pošová
1f2a4562
Photo: © Johana Pošová
1f2a4576
Photo: © Johana Pošová
1f2a4474
Photo: © Johana Pošová
1f2a4459
Photo: © Johana Pošová
1f2a4450
Photo: © Johana Pošová
1f2a4498
Photo: © Johana Pošová
1f2a4564
Photo: © Johana Pošová
1f2a4619
Photo: © Johana Pošová
1f2a4633
Photo: © Johana Pošová
1f2a4641
Photo: © Johana Pošová
1f2a4685
Photo: © Johana Pošová
1f2a4931
Photo: © Johana Pošová
1f2a4804
Photo: © Johana Pošová
1f2a4821
Photo: © Johana Pošová
1f2a4982
Photo: © Johana Pošová
1f2a5018
Photo: © Johana Pošová
1f2a5035
Photo: © Johana Pošová
1f2a5114
Photo: © Johana Pošová
1f2a5165
Photo: © Johana Pošová
1f2a5183
Photo: © Johana Pošová
1f2a5206
Photo: © Johana Pošová
1f2a5257
Photo: © Johana Pošová
1f2a5301
Photo: © Johana Pošová
1f2a5324 32
Photo: © Johana Pošová
1f2a5325
Photo: © Johana Pošová

Předchozí akce

Past events