Zvířata a jejich práva v komiksu: přednáška a workshop

Zveme vás na první letošní událost série Žijí mimo svá jména.

07.05.2022 15:30 —18:00
Sochařský ateliér Bohumily Kafky, Buštěhradská 5, 160 00 Praha 6 - Střešovice

Zvířata a jejich práva v komiksu: přednáška s Martinem Tománkem a workshop pro děti s Toy_Box

Jak se zvířata a jejich práva objevují v komiksu? Daří se zvířatům v realitě komiksu lépe než ve světě velkochovů a nerovných vztahů? A jak může být komiks efektivním nástrojem jak vyprávět jiné příběhy o našem vztahu k více než lidskému světu?

Přijďte na přednášku Martina Tománka o právech zvířat v komiksu a workshop pro děti s Toybox, který se zaměří na to jak skrze komiks vyprávět jiné příběhy mezidruhových vztahů.

  • Workshop pro děti s Toy_Box (15.30–17:30 h)
    • vhodné pro děti 10+
    • kapacita 15 dětí; prosim, registrujte se na institutuzkosti@gmail.com

Dá se komiksem a uměním pomáhat zvířatům? A jak přesně? Ptá se výtvarnice a komiksová autorka Toy_Box, která má s takovou tvorbou bohaté zkušenosti – je autorkou série veganských obrazů, komiksů s problematikou práv zvířat, spolupracovala s útulky i se záchranářskou organizací, která pomáhala v Austrálii tamní přírodě po vlně požárů. Spolupracovala také s českými ochranáři a zachránila a osvojila si několik psů z útulku. V první části workshopu bude Toy_Box mluvit o svém aktivismu a tvorbě, v druhé části budete mít možnost komiks tvořit s ní.

Toy_Box je výtvarnice, která se věnuje širokému poli výtvarných vyjádření od komiksu, ilustrací a tvorby autorských knih až po volnou malbu. Ve svém umění se často zabývá různými společenskými tématy a jasně artikuluje své názory. Je absolventkou jak výtvarného oboru – scénografie na pražské DAMU, kde studovala scénografii a kostým, tak literárního vzdělání – absolvovala obor interaktivní média na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Za svůj komiksový román Moje kniha Vinnetou dostala v roce 2015 ocenění za nejlepší komiksovou knihu a za nejlepší kresbu, cenu Muriel a Zlatou stuhu. Vydala Komiksovou učebnici komiksu, kde shrnula své dosavadní poznatky o komiksu a v roce 2021 autorskou knihu Tma, o dětském strachu a fantazii. Toy_Box vychovává čtyři děti a žije v Praze.

  • Přednáška Martina Tománka (od 16.30 h)

Žánr komiksu byl vždy okrajové médium, ale o co byl více stranou vysokého umění, o to byl vnitřně svobodnější. V rámci média komiksu existuje mnoho přístupů a způsobů jak vyprávět vztah člověka se zvířaty. Martin Tománek představí vybraná komiksová díla, která se zabývají právy zvířat, stejně jako některé zarážející příklady, které jsou kontroverzní nebo potvrzují status quo.

Martin Tománek před studiem sociální pedagogiky pracovalna jatkách, odkud čerpá inspiraci pro tento komiks. V současnosti se věnuje kritické pedagogice v projektu Futuropolis, je také zakládající člen kolektivů Sdruženy a Prázdné trůny. Komiksu se věnuje jako publicista na stránkách kulturního časopisu Lógr, publikoval i text o environmentálním komiksu pro Kapitál. Pravidelně přednáší a vede workshopy na veganských akcích.

Akce probíhá v českém jazyce. Vstup volný.

Událost je součástí série Žijí mimo svá jména v dramaturgii Evy Koťátkové (Institut úzkosti), cyklu veřejných akcí workshopů, diskuzí, performancí aj., které mají za cíl přiblížit dětem svět zvířat, rostlin, hub a dalších nelidských obyvatel našeho světa a společně promýšlet smysluplnější a citlivější možnosti našeho soužití.

Podpořeno Magistrátem hl. města Prahy, Ministerstvem kultury a Státním fondem kultury ČR.