Veřejné slyšení ve věci hladových duchů

Zveme na společné mapování různých kompenzačních technik.

16.05.2023 17:30 —21:00
Erpet Centrum Smíchov Strakonická 2860/4, Praha 5-Smíchov

Letošní Veřejné slyšení ve věci hladových duchů se zaměří na mapování různých typů kompenzačních technik a závislostí způsobených širšími systémovými problémy, se kterými se jako společnost potýkáme.

Aktuální komentář k události:

Milé účastnictvo Veřejného slyšení ve věci hladových duchů, 
včerejší večer byl pro nás velmi silný. Zazněla řada těžkých témat a celek tak mohl být velice náročný na zpracování. V některých částech převažovalo sdílení spouštěčů (traumat) spíše než kompenzačních mechanismů a tyto momenty pak byly obzvláště tíživé. Jsme si vědomy, že tyto situace nebyly z naší strany dostatečně podchyceny na místě a myslíme si, že taková intenzivní sdílená zkušenost vyžaduje ošetření. Proto jsme vytvořily dotazník otevřený účastnictvu i přítomnému publiku, ve kterém se ptáme na vaši zkušenost. Současně uvažujeme o tom, že pokud ve vás tato událost vyvolala nečekaně silnou reakci, rády bychom nabídly možnost zorganizování skupiny vedené teraputem*kou, kde můžeme zkušenosti společně zpracovat. 

Link na dotazník.

Chtěly bychom obzvláště poděkovat všem, kteří*é sdíleli*y svůj příběh. Stejně tak děkujeme i vám naslouchajícím. 
A velké díky týmu festivalu Festival 4+4 dny v pohybu / Festival 4+4 Days in Motion, za péči a pomoc s organizací, a za poskytnutí bezpečného zázemí pro konání této události. 
Za Institut úzkosti, 
Bára, Eva, Ida

* * *

Zkusme si vybavit co děláme, vědomě nebo nevědomě, jako způsob úniku, úlevy, kompenzace. Jaké věci, techniky, postupy, strategie nám přinášejí krátkodobou nebo dlouhodobou úlevu od náročných emocí, vzpomínek, nezvladatelného stresu, ztráty kontroly a spojení s druhými, nespokojenosti se sebou samými, dlouhodobých tlaků okolí? 

„Obyvatelé říše hladových duchů jsou zobrazováni jako stvoření s vychrtlými krky, malými ústy, vyhublými končetinami a velkými, nadmutými, ale prázdnými břichy. Toto je říše závislosti, kde neustále hledáme něco, co je mimo nás, abychom zmírnili nenasytnou touhu po úlevě a naplnění.Tato bolestivá prázdnota je přitom věčná, neboť látky, předměty nebo aktivity, kterými se snažíme ji naplnit, nejsou tím, co ve skutečnosti potřebujeme.“ 
(V říši hladových duchů, Gabor Maté)

Letošní v pořadí třetí Veřejné slyšení se zaměří na mapování různých typů kompenzačních technik a závislostí způsobených širšími systémovými problémy, se kterými se jako společnost potýkáme. Tento 3hodinový specifický formát Institutu úzkosti umožňuje koncentrovaně se soustředit na zkoumané téma skrze příspěvky sdílejících. Z kaleidoskopické skladby příspěvků by měla jasně vystoupit mapa systémového útlaku a stresu, který vede k závislostem různých typů.

Veřejné slyšení se uskuteční v prostorách Centra Erpet Smíchov, originálního prostoru bývalého sportovního a zábavního centra z 80. let, kde tou dobou bude probíhat Festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu

Účast potvrdili*y: 
Kristýna Coufalová (ktva), Klára Černá, Denis Červená, Vojtěch Franče, Markéta Garai, Jitka Holasová, Michael Jettmar, Juanita Kansil, Pavel Karous, Vincent Klusák, Tereza Konrádová, Otto Kouwen, Zuzana Křičková, Dominik Lang, Martina Malinová, Sylvester Makov, minuskami (Magdalena Michlová), Johanna Nejedlová, Zuzana Nott, Ela Plíhalová, Eliška Pomyjová, Elian Poslední, Marie-Luisa Purkrábková, Milan Salák, Alex Sihlesk*, Tereza Stejskalová, Magda Šipka, Monika Špoluvá, Jan Těsnohlídek, Adam Tománek, Kateř Tureček, Jen Tyl, Denisa Václavová, Tereza Vandrovcová, Klára Vavříková, Klára Vlasáková, Iva Voldánová, Miloslav Vorlíček a Lenka Vrbová. 

Vstup na událost je zdarma. Akce proběhne v českém jazyce.

Pro zajištění možnosti přímé podpory bude na místě zajistěna přítomnost terapeutky Laury Henderson pro možnost konzultace a opečování.

Grafika (c) Alexey Kluykov, 2023.

Událost vzniká za podpory Ministerstva kultury České republiky a Hlavním městem Praha.