Vánoční kuchařka osvobození (kaprů) a workshop pro děti

Vánočního setkání ke společnému připomenutí možností mezidruhové solidarity, o rybím vědomí a jejich způsobech komunikace.

17.12.2023 11:00
Kafkárna, Buštěhradská 5, Praha 6 - Střešovice

Evropou obchází strašidlo, duch Vánoc. Svatý František z Assisi, popová hvězda své doby, podobně jako Mariah Carey, byl středověkým revolucionářem, který založil tradici Betlémů, aby připomněl bohaté šlechtě, kdo že se to narodil do chlívku. Jeho vzácný vztah ke zvířatům dokonce potvrzuje i jedna legenda, podle níž kdysi kázal rybám. Jak se tedy stalo, že součástí dnešních oslav Vánoc jsou veřejné popravy ryb, které se dokonce staly jejich symbolem? Pojďme si spolu připomenout subverzivní povahu Vánoc, ale i Hanuky a saturnálií. Proto se během našeho vánočního setkání budeme bavit především o možnostech mezidruhové solidarity, o rybím vědomí a jejich způsobech komunikace. Místo kaprů si uděláme veganský bramborový salát a tofu v trojobalu. All I want for Christmas is total carp liberation, for you.

Společně s Kafkárnou / Centrem pro umění a ekologii zveme na živou událost v podobě společného a kritického vaření vánoční pochutiny s Majou Vusilović (Druhá směna) a Martinem Tománkem a program pro děti s Alex Sihelsk* a Denisou Langrovou. Událost navazuje na video sérii receptů Revoluční kuchařky osvobození.

Revoluční kuchařka přináší tipy na to, jak vařit etické a cenově dostupné jídlo a zároveň plánovat feministickou revoluci. Revoluční kuchařka nechce nic míň než osvobození pro všechny lidské i mimolidské tvory.
Seznamte se Revoluční kuchařkou a podívejte se na recepty zde.

ℙℝ𝕆𝔾ℝ𝔸𝕄
11:30 – 13:00 vaření s Majou a Martinem
13:00 – 15:00 diskuze s Majou a Martinem
11:30 -15:00 workshop pro děti

Denis a Alex se společně s účastnictvem workshopu stanou vodními stvořeními – krakeny, kapry i přízraky z hlubin. Prozkoumají rybí řeč i písně mořských lidí a následně se právě v tyto vodní bytosti promění v mini rpg slovní hře.

Doporučujeme malým i velkým účastníkům*icím vzít si na sebe oblečení, u kterého nebude nějaká ta šupinka navíc vadit.

Určeno pro širokou veřejnost. Vstup zdarma.

S sebou teplé oblečení (prostor Kafkárny se špatně vytápí).

Živou událost připravují ve spolupráci Institut úzkosti a Kafkárna / Centrum pro umění a ekologii UMPRUM.

Projekt Centrum pro umění a ekologii UMPRUM získal podporu z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura.

Photo (c) Oskar Helcl

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR a Městské části Prahy 7.