Těla jsou vystavena posměchu, když nemají boty

Sobotní opravna oděvů a nálady…

09.05.2019 10:00 —20:00
Komunitní centrum Jako doma, Praha

Společné setkání žen bez domova a lidí s domovem
Zve Institut úzkosti a Jako doma „Těla jsou vystavena posměchu, když nemají boty” *

Společné setkání žen bez domova a lidí s domovem 9. listopadu 2019 v komunitním centru Jako doma.

Poslechový dokument

Vystupují:

Barbora Bírová: čtení z knihy Bezdomovectví a veřejný prostor
Barbora Bírová je sociální antropoložkou, poradkyní pro ukončování bezdomovectví a spoluautorkou knihy.

Rad Bandit a Lenka Vrbová: čtení z knihy Naděje je na druhém břehu: životy pražských žen bez domova
Autor knihy, Rad Banditt je sociální pracovník, člen týmu a jeden ze zakladatelů organizace Jako doma. Lenka Vrbová v Jako doma pracuje šestým rokem. Věnuje se hlavně vedení organizace a spolupořádání aktivit pro ženy bez domova. Když je potřeba, zvládne opravit třeba i kotel.

Nina Nováková: čtení z Pohádek pro dospělé Ivety Horváthové – O králi a královně a bonbónech, po kterých rostou ruce a nohy
Nina Nováková je jednou z žen, které traví čas v komunitním centru Jako doma. Pomahá s přípravou jídla i úklidem. Má ráda módu a povídání a často se věnuje lidem, kteří Jako doma navštíví. Někdy i poradí co komu sluší nejlépe.

Po celý den byla k dispozici improvizovaná šicí dílna, kterou zajistily Mia Jadrná a Anna Vácová ze studia LUV-1 a Kateřina Beránková a Veronika Pavlíková z projektu Samet. Pro ženy v sociální tísni i návštěvníky akce přešívaly nepadnoucí oblečení.

Kristina Fingerland vedla workshop kolektivního vyšívání a vyprávění, při kterém na plátně vznikl společný zápis jehlou a nití.

Společně jsme připravily bramborový salát, hudební Dj set zahrála Zey ze Synth Library Prague, občerstvení zajistila Jídelna Kuchařek bez domova.

PROGRAM

10:00 – 20:00
Workshop kolektivního vyšívání a vyprávění s Kristinou Fingerland: vytvoření společného zápisu jehlou a nití

Celodenní šicí dílna: LUV-1 a Samet přešijí nepadnoucí oblečení a vyspraví neduhy oblíbených kousků oblečení. Ženám bez domova a v sociální tísni zadarmo, lidem s domovem za dobrovolný příspěvek.

11:00 – 12:30
Čtení a diskuze z knihy Bezdomovectví a veřejný prostor s její spoluautorkou Barborou Bírovou, sociální antropoložkou a poradkyní pro ukončování bezdomovectví

12:00 –14:00 Společné vaření a stolování s Kuchařkami bez domova

14:00 – 15:30 Čtení a diskuze s Radem Bandittem

16:00 – 18:00 DJka zey: hubení set (Synth Library Prague)

18:00 – 20:00 Pohádky pro dospělé Ivety Horváthové

Přijďte s námi strávit společnou sobotu a současně si vzájemnou pomocí vyspravit oblečení, které vám nesedí, vytvořit společný příběh na jeden kus látky jehlou a nití, sdílet a poslouchat vyprávění a vytvářet nové, společně uvařit, najíst se a poslouchat hudbu a účastnit se toho jak vzniká. A zamyslet se společně nad tématy spojenými s ženským bezdomovectvím: neviditelností, osamělostí, násilím, tělesností, péčí a hranicemi normality.

* Název je citací z knihy Naděje je na druhém břehu: životy pražských žen bez domova. Autor Rad Banditt, vydalo Jako doma – Homelike o.p.s. a BROKEN BOOKS 2016.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR,  Městské části Prahy 7 a Státního fondu kultury.