Speculating Queer Ecologies: dílna tvůrčího psaní se spisovatelkou a aktivistkou za rozkoš Amou Josephine Budge

Online dílna tvůrčího psaní pod vedením Amy Josephine Budge, v rámci které budeme prostřednictvím média science fiction společně psát, číst a promýšlet queer ekologii.

25.11.2021 00:00 —12.12.2021 00:00
online přes platformu Zoom

Online workshop science fiction a tvůrčího psaní.

Zúčastněte se dílny tvůrčího psaní pod vedením Amy Josephine Budge, v rámci které budeme prostřednictvím média science fiction společně psát, číst a promýšlet queer ekologii. Zaměříme se na mezidruhové vztahy a výstavbu postav a využijeme sci-fi jako odrazový můstek k úvahám o politice a možnostech umístění do centra dění protagonistů, zápletek a skutečností, které v západních patriarchálních společnostech a genderových systémech zůstávají utlačované a odsouvané na okraj zájmu. Budete mít možnost pohrát si s psaním mikropovídek a mapováním spekulativního univerza, stejně jako v malých skupinkách diskutovat o krátké domácí četbě.

Ama Josephine Budge / www.amajosephinebudge.com / je autorka spekulativní fikce, umělkyně, kurátorka a aktivistka za rozkoš, jejíž interdisciplinární praxe si razí cestu intimními zkoumáními rasy, umění, ekologie a černošství. Ama je doktorandkou programu Psychosociální studia na Birkbecku (Londýnská univerzita). Její výzkum uplatňuje queer a dekoloniální přístup ke kritice klimatického kolonialismu v subsaharské Africe a soustředí se hlavně na inherentně ekologické praktikování rozkoše v Ghaně. Ama je členkou kolektivu Queer Ecologies, provozuje projekt Apocalypse Reading Room a je přední umělkyní v projektu MycoLective ve spolupráci a Chisenhale Studios a Feral Practice. Ama je autorkou textů mezinárodně publikovaných a sepsaných na zakázku v časopisech, jako je Anathema: Spec from the Margins, The Architectural Review, Black Discourse, The Feminist Review, The Independent, Autograph ABP, Consented Magazine aj. Ukázky její tvorby naleznete zde.

Dílna Speculating Queer Ecologies je určena spisovatelům, spisovatelkám, aktivistům a aktivistkám, a všem, kteří*ré by rády*i napsaly*i o něčem, co je dopaluje, a nebo to rovnou změnily, ale nikdy k tomu nenašly příležitost. Žádná předchozí zkušenost není nutná – lidé odlišné barvy pleti a sexuální orientace jsou obzvláště vítáni.

Speculating Queer Ecologies bude probíhat v anglickém jazyce online přes platformu Zoom.

Prosím, registrujte se emailem na: iu@insitutuzkosti.cz.Dva týdny před konáním kurzu budeme s přihlášenými účastníky a účastnicemi sdílet přípravnou literaturu.

Vstup zdarma.

Dílna Speculating Queer Ecologies projektu KVÍŘENÍ. NEKONEČNÝ POČET POTENCIÁLNÍCH PŘIROZENOSTÍ, série přednášek, diskusí a workshopů vznikajících ve spolupráci s osobnostmi z oblasti aktivismu, exaktních věd a výtvarného umění, které se zaměřují na hledání nových podob evolučních procesů, ekologických interakcí a politik z perspektivy queer a feministické teorie a mezioborovosti.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR, Městské části Prahy 7 a Státního fondu kultury.