Potomci hub: VODA, HOUBY, LES
Pracovní skupina zabývající se retenčními schopnostmi lesa.
Program pracovní skupiny II.: VODA, HOUBY, LES v rámci třetího ročníku sympozia na lesním a lučním pozemku mezi obcemi Hnátnice a Písečná v Orlických horách, 23. – 25. 7. 2021.
Skupina II.: VODA, HOUBY, LES
Třídenní workshop se bude zabývat retenčními schopnostmi lesa, zasakováním vody do půdy a v rozšířeném teoretickém poli se zaměří podrobněji na všestrannost hub a důmyslnost mykorhizních společenství. Fyzicko-teoretické aktivity budou střídat přednášky, diskuze, zin a koncert pro les.
>> Pátek 23. 7. << 17:00-19:00 Denisa Tomášková: Kompostování pro zlepšení retenčních vlastností půdy. Teoretická příprava sobotního workshopu kompostování. / Denisa Tomášková je permakulturní designérka a lektorka permakulturního designu. Je zakladatelska Akademie Permakultury, platformy pro studium a výzkum v oblasti permakultury a její hlavním cílem je zdraví půdy a obnova se správou vody na pozemcích.
>> Sobota 24. 7. <<
10:00-13:00 Denisa Tomášková: Kompostování pro zlepšení retenčních vlastností půdy. Workshop.
14:30 Lukáš Trakal: Retence vody v krajině a biochar. Přednáška. / Lukáš Trakal je přední výzkumný pracovník v oboru půdní remediace a utilizace biocharu, profesor na Fakultě životního prostředí na ČZU v Praze a hydrogeolog soustředící se na inovativní metody metody pro zlepšení půdních vlastností jako je retence vody či přítomnost nebezpečných částic.
16:00 Jonáš Gruska: Úvod do problematiky hub. Přednáška část I. / Zvukový entuziasta a dychtivý mykolog Jonáš Gruska se zaměřuje na chaotické a polymetrické rytmy, neobvyklá lazení či na průzkum psychoakustických vlastností zvuků a field recordings. Od roku 2019 pracuje se světem hub a lišejníků — založil první otevřenou mykologickou laboratoř ve Slovensku a pořádá mykoLOM festival.
17:00 Jonáš Gruska: Úvod do problematiky hub. Přednáška část II.
>> Neděle 25. 7. << 10:00 Lenka Vrábliková: Feministická etnomykologie a politika vizuální kultury. Přednáška. / Lenka Vráblíková dělá výzkum v oblastech vizuální kultury, mezinárodních feministických studiích a politické ekologie a zaměřuje se především na kulturní politiku lesů, hub a jejich sbírání. V Je zakládající členkou ن سوي ةال قرائ ات ش ب ك ة /Feminist Readings Network a od roku 2017 ve spolupráci s Elspeth Mitchell pořádá procházky pro houbaření a feministické čtení.
11:30 Lukáš Senft: Houbaření v antropocénu. Přednáška. / Lukáš Senft vystudoval antropologii, religionistiku a filosofii na Univerzitě Karlově. Pracuje v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR a jako vedoucí rubriky esejistiky v literárním časopise Tvar. Za své novinové sloupky získal cenu pro mladé novináře (2017) a za antropologickou práci o návratu vlků na Broumovsko obdržel cenu CASA 2020.
14:30 Dan Vlček: Hudba pro mycelium. Houby, které vidíme na povrchu, jsou pouze plodnice, takřka špička mamutích ledovců. Z tohoto důvodu použijeme hudbu s nadějí, že vytvoříme unikátní formu mezidruhové komunikace s těmito houbovými sítěmi. Pokud je planeta naživu, čemuž věříme, proč s ní nezkusit mluvit? / Daniel Vlček je multimediální umělec, hudebník a producent. Ve své práci zmiňuje mnohovrstevnatost kauzality, přičemž využívá výtvarný proces odkazující na dichotomie jako viditelné / neviditelné, digitální / analogové a manuální / strojové.
Realizační tým skupiny: Jonáš Gruska, Edith Jeřábková, Petra Pučeková, Denisa Tomášková, Lenka Vráblíková
Fotodokumentace (c) Johana Pošová
Workshopy skupiny jsou součástí letního lesního sympozia Potomci hub podpořeného Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury a Watterrain.