Potomci hub: NEUROPLASTICITA

Pracovní skupina zaměřená na možnosti mozku změnit sám sebe.

23.07.2021 —25.07.2021

Program pracovní skupiny III.: NEUROPLASTICITA v rámci třetího ročníku sympozia na lesním a lučním pozemku mezi obcemi Hnátnice a Písečná v Orlických horách, 23. – 25. 7. 2021.

Skupina III.: NEUROPLASTICITA

Pracovní seminář vychází z možnosti mozku změnit sám sebe a pracuje s metodami jako jsou denní snění, soustředění, řízený odpočinek, zrcadlení a opakování, které spouštějí vytváření nových neuronů a přepojují stávající spojení v naší mysli. Součástí semináře jsou cvičení a přednášky vedené odborníky a umělecké vstupy jako je kurátorované kino, performance, psaní a virtuální realita.

>> Pátek 23. 7. << 17:15 Zuzana Blochová a Tereza Porybná: Úvod a představení programu pracovního semináře. / Zuzana Blochová a Tereza Porybná jsou kulturní producentky a členky společenství LES.
18:00 David Fesl: Adaptace. Anonymní psaní a skupinové čtení. / David Fesl je umělec a člen společenství LES.
20:30–21:30 Nina Nohejlová: Od ega k ekologii. Přednáška o vztahové ekologii, vztahu k sobě a k ostatním. Při západu slunce. / Nina Nohejlová pomáhá lidem najít cestu k lepšímu zdraví skrze hlubší pochopení sebe sama. Studovala homeopatii, různé metody práce s emocemi a psychoneuroimunologii – integrativní obor založený na evoluční biologii.
22:30 Kurátorovaná projekce připravená umělcem Vladimírem Skreplem pro seminář Neuroplasticita:
Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Show (rež. John Kricfalusi, 1993)
Poppy: A plant (rež. Titanic Sinclair, 2016)
Post Tenebras Lux (ukázka z filmu, rež. Carlos Reygadas, 2012)
Mlsné medvědí příběhy: Mistrovské dílo (rež. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová, 2020)
23:00 Taneční projekce semináře Neuroplasticita: Game of Masks (rež. Carlos Amorales, 2021)

>> Sobota 24. 7. << 5:20 Habima Fuchs: Smrt jako zrození. Příspěvek na téma přijetí smrti jako obohacení života. Při východu slunce. / Habima Fuchs je umělkyně, která se zabývá studiem hlubokých fenoménů života a jejich vyjádřením skrze uměleckou činnost.
7:00 Tereza Porybná: Lesní očista. Meditace skrze pohyb, dech a chuť.
8:00 Anne-Claire Barriga: Návrat. Audio-nahrávka fiktivního dopisu. / Anne-Claire Barriga je umělkyně zabývající se textem a videem. V současnosti pracuje jako organizátorka turistických cest.
10:00 Zuzana Blochová: Příprava na denní snění. Cvičení vycházející z metody umožňující neuroplasticitu a přepojení stávajících neuronových spojení, které léčí zranění limbického systému.
12:00 Tomáš Vaněk: Particip č. 224, Zakreslování individuálního zorného pole. Několik kresebných akcí, při kterých se všichni zúčastnění pokusí zakreslit něco, co málokdo někdy zakreslil. / Tomáš Vaněk je umělec vytvářející věci, gesta, akce pro konkrétní místa a situace.
14:30 Markus Selg: Mysl v jeskyni. Procházka prostorem na pomezí meditace a virtuální reality, jež umožní účastníkovi pochopit fundamentální otázky prostřednictvím vlastního tělesného vnímání. / Markus Selg je umělec zkoumající dynamiku mezi starobylými mýty, digitální technologií a vědomím.
15:30 Andrea Scheansová: Řízená imaginace v hluboké relaxaci pro sebeposílení. Naladění mysli na mozkové vlny, při nichž jsme schopni prožitků vymykajících se stavu bdělosti. / Andrea Scheansová je analyticky orientovaná psycholožka. Kombinuje jungovsky orientovanou psychoterapii, hypnoterapii a věnuje se rovněž klinicko-psychologické diagnostice.
16:30 David Fesl: Spouštěč (Když naše myšlenky utíkají do míst, kam to mají zakázané). Anonymní psaní a skupinové čtení.
17:30 Zuzana Blochová: Denní snění. Cvičení vycházející z metody umožňující neuroplasticitu a přepojení stávajících neuronových spojení, které léčí zranění limbického systému.
18:00 Palo Fabuš: Neurodiverzita a umělá inteligence. Přednáška o radikálně nových, strojových formách subjektivity, jejichž pojetí skrze pojem i praxi neurodiverzity představují potenciál strojů redefinovat člověka.
20:30–21:30 Habima Fuchs: Smrt jako zrození. Sdílené vyprávění o přijetí smrti jako obohacení života. Při západu slunce.

>> Neděle 25. 7. << 5:20 Seiko Hihara: Kruh v červené. Sdílení času a osobního prostoru během procesu vyšívání. Při východu slunce. / Seiko Hihara je umělkyně, která pracuje s tématy intimity, interakce a s procesy spolupráce.
6:30 Zuzana Blochová: Denní snění. Cvičení vycházející z metody umožňující neuroplasticitu a přepojení stávajících neuronových spojení, které léčí zranění limbického systému.
10:00 Tomáš Vaněk: Particip č. 225, Zakreslování gest, které neděláme hlavou. Několik kresebných akcí, při kterých se všichni zúčastnění pokusí zakreslit něco, co málokdo někdy zakreslil.
11:00 Alice Najmanová: BodyTalk System. Terapie a přednáška o léčebné metodě založené australským lékařem Johnem Veltheimem, která vyvažuje mozek a stimuluje samoléčebný potenciál těla. / Alice Najmanová je první terapeutkou BodyTalk v Čechách. Pomáhá lidem a zvířatům znovu se dostat do rovnováhy a uzdravit se.
14:30 Andrea Scheansová: Řízená imaginace v hluboké relaxaci pro sebeposílení. Naladění mysli na mozkové vlny, při nichž jsme schopni prožitků vymykajících se stavu bdělosti.

Realizační tým skupiny: Zuzana Blochová, David Fesl, Tereza Porybná

Fotodokumentace (c) Johana Pošová

Workshopy skupiny jsou součástí letního lesního sympozia Potomci hub podpořeného Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury a Waterrain.