Pohádky pro dospělé: O králi a královně a bonbónech, po kterých rostou ruce a nohy

Iveta Horváthová je výtvarná umělkyně a autorka textů, které nazývá pohádkami pro dospělé.

Třetí pohádka pro dospělé Ivety Horváthové alias Rimini Filli.O králi a královně a bonbónech, po kterých rostou ruce a nohy

Bylo nebylo jedno království a v něm žili král a královna. Královna si dělala, co chtěla, hrála divadlo a honila chlapy, protože její manžel byl k ničemu. Král měl různé kratochvíle, v létě lyžoval a jezdil na bruslích a v zimě se opaloval a koupal v moři. Prostě byl prdlej na hlavu. Poroučel služebnictvu, že polévka se jí vidličkou a nůž se používá na vajíčko. Prostě král byl blázen, tak šel na komisi a nechal si napsat důchod na hlavu, protože měl schizofrenii. Tak ho všichni litovali, kromě manželky. Manželka byla blondýnka a král měl černé vlasy, takže vypadali odlišně.

Královská pokladna byla prázdná, lidé neplatili daně, protože měli malé platy, a kdyby měli platit daně, tak by jim už žádné peníze nezbyly. Tak se na daně vykašlali a celý stát přišel na mizinu. Měli tam hvězdáře a ten každý den předpovídal budoucnost, ale bylo to na hovno, protože nikdy neměl pravdu.

V království měli také šaška na obveselení. Jmenoval se Mimo a král ho kopal do zadku, takže to sranda nebyla, ale král se tím bavil. Mimo byl malý šašek, měřil 115 cm a byl mrňavý jako děti, které chodí do první třídy. Kuchař vařil samé blafy, takže se to nedalo jíst, ale král to jedl, protože měl pořád hlad a o půlnoci chodil mlsat do kuchyně dobroty. Král byl hubený jako koza, nebo spíš kozel. Král pořádal o půlnoci bojová cvičení, ale královna se na to vykašlala a spala. Služebnictvo se na to taky vykašlalo, protože všichni brzy ráno vstávali a museli se vyspat. Král byl blázen, který chodil spát ve tři hodiny ráno.

Potom se král rozhodl, že poletí do vesmíru na Mars užívat si dovolenou a bude tam tři měsíce, takže bude klid od blázna krále. Služebnictvo dostalo plat, tak si teď můžou pořádně užít dovolenou. Královna taky někam odjela. S králem už dávno nežije, spíš se rozvádí a dělá si, co chce. Král si s sebou bere baseballovou pálku a bude hrát s kamarády baseball. Doufejme, že mimozemšťanům se to bude líbit, že si také zahrají. Na Mars letěli 24. 12. 2015 a budou tam trávit Vánoce. Napekli si řízky, steaky a jiné dobré maso, aby neumřeli hlady.

Královna se koupala v moři se svým milencem a na krále si ani nevzpomněla. Královi se na Marsu líbilo a rozhodl se tam zůstat na věky věků. Založí si rodinu a bude žít v krásné přírodě, kde jsou samé stromy, protože měl rád stromy. Když se královna koupala v moři, připluli žraloci a královnu sežrali. Služebnictvo a lidi z okolí se dozvěděli o její smrti a udělali jí pořádný pohřeb. Král neměl potuchy, co se doma děje, a bylo mu to jedno. Žil na Venuši s jednou Marťankou a bylo mu dobře. Lidé poslali králi SMS, že umřela královna, ale král si s sebou nevzal mobil. Tak mu napsali e-mail, že má přijet domů, protože mu umřela královna, ale král napsal, že na to kašle.

Marťanka se dozvěděla, že její milenec je král a řekla: jestli mě chceš za ženu, musíš to udělat veřejně. Když si myslíš, že jsi král, já nemůžu být tvoje milenka, já chci být tvoje manželka. Tak se král rozhodl jet domů. Doma onemocněl a ležel v nemocnici, ale Marťanka tam za králem chodila každý den. Král marodil dlouho a Marťanka zavedla nové zákony, protože se bála, že král umře. Lidé se za krále začali modlit, aby se uzdravil a vzal si Marťanku. Jmenovala se Nana a už si připravovala řeč, kdyby král opravdu umřel. Měl zápal plic a krvácení do mozku.

Na Venuši začala válka a Marťanka se musela vrátit domů. Její otec je generál. Král leží v nemocnici a nemá ho kdo navštěvovat, kromě tajemné dívky, kterou nikdo neznal. Jmenovala se Rimini a bylo jí třicet let. Žila podivným životem už odmalička. Královi se udělalo špatně, když se dozvěděl, co všechno mu doktoři sebrali. Manželka královna měla pohřeb. Dali jí do rakve a pak do rodinné hrobky. Marťanka se dozvěděla o králi a chtěla mu dát bonbóny, aby mu narostly ruce a nohy. Král musel na operaci mozku a doufejme, že se z toho dostane.

Tajemné dívce lidé nabídli, jestli se nechce stát paní královnou, ale tajemná dívka to odmítla. Říkala, že jí je teprve třicet a má život před sebou. Král měl po operaci mozku a ležel na JIPce. Rimini letěla na Venuši pro medicínu, aby se král uzdravil. Marťanka mezitím utekla za králem na zem. Lehla si k němu do postele a milovali se tak, aby je nikdo neviděl. Vše bylo v pořádku jen do doby, než za králem přišla Rimini, která mu z Venuše přinesla medicínu. Rimini je načapala a král se bál, aby se to nedozvěděli lidé venku. Marťanka dala Rimini nějaké prášky a zlatý dukát, aby mlčela, co viděla. Rimini to nikomu neřekla a nechala si to pro sebe.

Marťanka se vrátila nenápadně domů na Venuši a její otec o tom nevěděl, že byla na zemi za králem. Vojna byla ošklivá, bojovali tam muži i ženy. Marťance umřel mezitím manžel vojín, kapitán. Za pár dní byla Marťanka těhotná, byla ve třetím měsíci těhotenství. Mezitím se král dozvěděl, že Rimini je dcera královny. Královna měla milence vojáka a s ním čekala dítě, pak se rozešli a milence zabili na vojně mimozemšťani a tak zůstala sama a královna ji dala k adopci nějakým lidem, takže vyrůstala někde mimo a teď se objevila.

Rimini měla tátu krále, který se uzdravil a našel si manželku, která se jmenovala Nora. Na Venuši Marťanku zabili, dostala kulku do hlavy a na to nic nebylo, žádné bonbóny. Tak se doktoři dozvěděli, že Marťanka je těhotná. Vytáhli jí to dítě z břicha a dali do inkubátoru, protože bylo maličké. A zavolali Rimini, aby si přiletěla pro dítě a dala ho králi. Tak Rimini jela na Venuši a odvezla dítě domů, cesta trvala 24 hodin, pak král uviděl to dítě, celý tatínek. Pojmenoval ho Nicholas po tatínkovi, takže král měl dvě děti, Rimini a malé mimino.

Rimini je doktorka, vystudovala medicínu a psychologii, takže to vylezlo ven, co je Rimini zač. Později si Rimini našla manžela kněze, vojáka nechtěla, aby umřel. Generál umřel, tak ho spálili a popel hodili do moře. Za rok se Rimini a knězi narodily dvě děti, dvojčata, kluk a holka, a dali jim jména Nicholas a Kréta, takže to byla šťastná rodinka. Daně platili lidé 50 korun a nejvíc 1000 korun daňoví poplatníci a úředníci a podobně.

Takže to všechno dobře dopadlo. Všichni se měli rádi a měli se dobře, ale to už bylo ve hvězdách, bylo to hezké a skončilo to dobře. A pohádky je konec. V roce 2015 se měli všichni dobře.

Kresby: Iveta Horváthová alias Rimini Filli
Poděkování: Ateliér radostné tvorby

Foto: We Give You Good

V Ivetiných příbězích se pohádkové postavy (nebo ti, kteří se za ně vydávají) dostávají do reálných situací: utíkají z domova, mají zdravotní i existenční problémy, zápasí s exekucí a šikanou, jsou závislí na lécích, tráví podstatnou část příběhu v nemocnici nebo jiném zařízení, trpí samotou, prožívají různé stresové situace, přicházejí o končetiny, které získávají zpátky za pomoci kouzelných bobónů, pro které si musí dojet na Venuši nebo na Mars a nebo vidí možné řešení v dočasné proměně v psa – v jeho těle můžou rychleji utéct v případě napadení.
Pohádky pro dospělé končí šťastně do té míry, do jaké to příběh umožňuje.

Více informací o Ivetě Horváthové najdete v rozhovoru, který Institut úzkosti s autorkou publikoval 14. 11. 2018.
Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha a Ministerstva kultury ČR.