Nature, Art and Habitat: Přednáška s Gabi Scardi

Program NAHR podporuje hlubinný výzkum životního prostředí a jeho funkcí.

07.12.2021 19:00 —07.12.2021 21:00
VŠUP, místnost 115

Pozvání společenství Les přijala Gabi Scardi, milánská kurátorka, kritička umění a autorka, která bude mluvit o své práci pro rezidenční program Nature, Art & Habitat (NAHR), chystané výzvě pro umělce na téma půdy a o uměleckém výzkumu mezidruhového soužití a architektury vůbec.

Rezidence Nature, Art & Habitat / www.nahr.it /, nebo také EKO-laboratoř multidisciplinární praxe (𝘈𝘯 𝘌𝘊𝘖-𝘓𝘢𝘣𝘰𝘳𝘢𝘵𝘰𝘳𝘺 𝘰𝘧 𝘔𝘶𝘭𝘵𝘪𝘥𝘪𝘴𝘤𝘪𝘱𝘭𝘪𝘯𝘢𝘳𝘺 𝘗𝘳𝘢𝘤𝘵𝘪𝘤𝘦), se nachází v údolí Taleggio v italské provincii Bergamo. Její hlavní aktivitou je letní rezidenční program, který si klade za cíl rozvíjet a představovat citlivý druh kultury, která se k přírodě vztahuje jako k inspiračnímu prameni a míře dostupných zdrojů. Cílem rezidence NAHR je odhalovat choulostivé vztahy mezi všemi živými organismy a poukazovat na možnosti odolného rozvoje, který dovoluje lidem a přírodě koexistovat.

Program NAHR podporuje hlubinný výzkum životního prostředí a jeho funkcí. Nazírá makroskopicky na zemské ekosystémy – klima, geologii, půdu, vodu, vzduch, slunce – a následně nachází jejich mikroskopický odraz v přírodních rysech údolí Taleggio a jeho květinách, kapradí, včelách, oblázcích, stodolách, vesničanech, obchodech a tak dále. Každý rok NAHR vyzývá účastníky a účastnice, aby se zaměřili na odlišnou složku přírody. Mezi dosavadní témata patřily Lesy, Skála a kámen, Voda a Trávy a pastviny. NAHR založila italská architektka Ilaria Mazzoneli. Organizace úzce spolupracuje s řadou expertů z různých oborů: architekty, umělci, vědci, tanečníky i zemědělci.

Gabi Scardi je kritička umění, kurátorka a autorka knih. Hlavní oblastí jejího zájmu je umění a jeho překryvy s antropologií, architekturou, designem a městskou kulturou. Scardi působila jako poradkyně pro výtvarné umění Milánské provincie a kurátorka Národního muzeua umění 21. století MAXXI. Spolupracovala s řadou uměleckých institucí a muzeí v Itálii i zahraničí. Přednáší na několika univerzitách a uměleckých školách, například na Katolické univerzitě Nejsvětějšího Srdce v Miláně, či IED – Evropském institutu designu, módy a vizuálních umění. Mezi její projekty patří restaurace skulptury Alberta Burriho „Teatro Continuo“. Od roku 2011 je kurátorkou projektu nctm e l’arte. Dále píše knihy, přispívá recenzemi do časopisů a je zastoupena ve velké řadě publikací a katalogů výstav. Od roku 2020 je Scardi spolušéfredaktorkou revue Animot, která zkoumá téma animality ve světle animal studies a propaguje dialog mezi filosofií, architekturou, přírodními vědami a dějinami umění, politickou teorií a literaturou. Je prezidentkou rezidenčního programu NAHR.

Přednášku společně připravuje Les – společenstvím pro pěstování, teorii a umění, ve spolupráci s Ateliérem Volného umění I (Sochařství) pražské UMPRUM, Are a s Institutem úzkosti.

Událost vzniká v rámci celoročního programu festivalu 𝐏𝐨𝐭𝐨𝐦𝐜𝐢 𝐡𝐮𝐛 𝐚 (𝐄𝐤𝐨)𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤𝐚 𝐬𝐝𝐢́𝐥𝐞𝐧𝐢́. 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐯𝐚𝐥 je organizován kolektivem Les – společenstvím pro pěstování, teorii a umění a ve spolupráci s Are a Institutem úzkosti.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR, Městské části Prahy 7 a Státního fondu kultury.