Mycorrhizal Encounters IV: V konverzaci s Tai Shani

Online diskuze s multidisciplinární umělkyni Tai Shani o výzkumu historie námelu houby, ze kterých se získává LSD.

24.11.2021 19:00 —20:30
online přes platformu ZOOM.

Ve čtvrté epizodě našich pravidelných mykorhizních setkání uvádíme:

Tai Shani, spolu-laureátku Turnerovy ceny v roce 2019, která bude mluvit o své poslední práci The Neon Hieroglyph založené na dlouhodobém výzkumu historie námelu (lidový název pro paličnici nachovou) – houby, která cizopasí na semenáčcích žita a jiných zrnech, ze kterých se získává LSD.

Multidisciplinární praxe Tai Shani, která pracuje s médii performance, filmu, fotografie a instalace, se točí kolem experimentálních narativních textů. Shani v nich vytváří intenzivní, erotické a fantastické obrazy, jež vypravuje hutným, květnatým jazykem a imaginativně tak reinterpretuje ženskou jinakost jako dokonalý celek zasazený do světa kosmologií, mýtů a historií popírajících patriarchát. Osciluje mezi známými narativními tropy a strukturami a teoretickou prózou a prozkoumává konstrukci subjektivity, excesu a afektů epického díla, jež tvoří základ post-patriarchálního realismu.

link k připojení: bit.ly/JOINmycorrhizalencounterTaiShani

Připojte se k setkání s Tai Shani LIVE:
bit.ly/JOINmycorrhizalencounterTaiShani
Heslo: mushroom

Diskuze bude probíhat v anglickém jazyce přes platformu Zoom.

Tai Shani (*1976) se narodila v Londýně a je v letošním roce nominovaná na cenu Turner Prize. Hojně vystavuje ve Velké Británii i na mezinárodní scéně. V poslední době představila tyto výstavy a díla na zakázku: Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (2019); Athens Biennial (2018); Still I Rise, Nottingham Contemporary (2018); Glasgow International (2018); Wysing Arts Centre (2017); Tensta Konsthall, Stockholm (2016); zakázka pro RADAR, Loughborough University (2016); Serpentine Galleries (2016); Tate Britain (2016); Schirn Kunsthalle, Frankfurt (2015); Southbank Centre, Londýn (2014-15); Arnolfini, Bristol (2013); Matt’s Gallery, Londýn (2012); FRAC Nord-Pas de Calais a Loop Festival, Barcelona (2011); The Barbican, Londýn (2011); ICA, Londýn (2011).

V pilotním díle Mycorrhizal Encounters hovořila Tereza Porybná s autorem a zakladatelem hnutí Radikální mykologie Peterem McCoyem a slovenským zvukovým umělcem a organizátorem festivalu mykoLOM Jonášem Gruskou o možnostech přístupného pěstování hub, mykoremediaci a léčivých houbách. V druhém setkání debatovala mexická multidimenzionální umělkyně Xalli Zúñiga s Lenkou a Elspeth o kolaborativní kresbě a přemýšlení a bytí s houbamijako o eko-feministické praxi a anti-koloniálním politickém projektu. Ve třetím díle pak Lenka a Elspeth přívítaly Chido Govera, farmářku, aktivistka a lektorku ze Zimbabwe propagující průkopnické iniciativy v oblasti sociálního podnikání, jejichž cílem je skoncovat s chudobou, zneužíváním a nedostatkem potravin prostřednictvím pěstování hub z odpadních produktů s důrazem na rozvoj dovedností a vzdělávání dívek a žen.

V závěrečném díle Mycorrhizal Encounters přivítáme Annu Tsing, britskou antropoložku a autorku knihy The Mushroom at the End of the World: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins („Houba na samém konci světa: O možnostech života v troskách kapitalismu“).

The Mycorrhizal Encounters společně připravují Lenka Vráblíková, Eslpeth Mitchell a Tereza Porybná v rámci festivalu Potomci hub a (Eko)politika sdílení.

Festival Potomci hub a (Eko)politika sdílení je organizován kolektivem Les – společenstvím pro pěstování, teorii a umění a ve spolupráci s Are a Institutem úzkosti.

Pro více informací nás kontaktujte na les@are-events.org

Podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Waterrain