Mycorrhizal Encounters I: Rozhovor s Peterem McCoyem a Jonášem Gruskou

První ze série online diskuzí Mycorrhizal Encounters, která dává slovo všem pracujícím s všestranností hub.

07.10.2021 19:00 —21:00
online / platforma ZOOM

Americký popularizátor mykologie, autor a zakladatel hnutí radikální mykologie Peter McCoy a slovenský zvukový umělec a organizátor festivalu mykoLOM Jonáš Gruska budou rozprávět o možnostech přístupného pěstování hub, mykoremediaci a léčivých houbách.

Rozhovor bude první ze série online diskuzí s názvem Mycorrhizal Encounters, která dává slovo umělcům a umělkyním, aktivistům a aktivistkám, badatelům a badatelkám pracujícím s všestranností hub a vynalézavostí mykorrhizních společenstev. Různé typy praxe a teoretických přístupů, které pozvaní hosté a hostky přinášejí, v průběhu série propojí mykorrhizní podhoubí a podzemní kořenové systémy s množstvím dalších světů plných spletitých vazeb a sítí: s říčními, plodinnými a technologickými sítěmi, které protkávají krajinu; s nervovými spoji v tělech některých organismů; s globálním kapitalistickým trhem; s příbuzenskými vazbami a dalšími druhy sdružování a přináležení.

Mycorrhizal Encounters postupně přivítají Xalli Zúňigu, mexickou badatelku, umělkyni, kurátorku a lektorku zkoumající mykorrhizní, anti-koloniální a feministickou uměleckou pedagogiku, Tai Shani, britskou umělkyni zabývající se psychedeliky, feministickými dějinami a mýtem, Chido Goveru, farmářku, aktivistku a pedagožku žijící v Zimbabwe, jejímž posláním je propagace pěstování hub coby udržitelného zdroje potravy a příjmu v chudých oblastech světa, a Annu Tsing, britskou antropoložku a autorku knihy The Mushroom at the End of the World: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins („Houba na samém konci světa: O možnostech života v troskách kapitalismu“).

Peter McCoy / Radical Mycology / je interdisciplinární, systémově orientovaný lektor mykologie. Je považovaný za jeden z nejvýznamnějších hlasů současného mykologického hnutí a široce ceněný jako průkopník v oblasti přístupného pěstování hub a mykoremediace. Jeho hluboké porozumění mykologii z něj činí přední osobnost v méně probádaných oborech, jakými jsou evoluce a komunikace hub a jejich historie v lidských kulturách. V roce 2006 spoluzaložil mykologickou osvětovou organizaci a společenské hnutí Radical Mycology, aby tak šířil svou celoživotní vášeň pomáhat lidem rozumět houbám. V roce 2016 vyšla jeho 650-stránková kniha Radical Mycology: A Treatise on Seeing & Working With Fungi („Radikální mykologie: Jak se dívat na houby a pracovat s nimi“). Nebývalá hloubka, šíře a perspektiva jeho vhledu do vědy, praktického využití a kulturního významu mykologie jsou vyzdvihovány jako jeden z nejzásadnějších příspěvků k těmto oborům v 21. století.

Jonáš Gruska / Jonasgru.sk / je slovenský zvukový umělec. Ve své tvorbě se zaměřuje na chaotické a polymetrické rytmy, nekonvenční zvuky, zkoumání psychoakustických vlastností zvukových a terénních nahrávek. Vytvořil několik site-specific zvukových instalací založených na rezonančních vlastnostech prostorů a materiálů. Jako lektor vedl několik seminářů a workshopů o sonifikaci, terénním nahrávaní, elektromagnetickém poslechu a programování pro umělecké aktivity. Je tvůrcem elektromagnetického poslechového zařízení Elektrosluch. V roce 2019 založil platformu bioLOM / mykoLOM zabývající se amatérskou mykologií, lichenologií a širšími perspektivami světa hub. Založil laboratoř mykoLOM s profesionálním vybavením pro pěstování houbových kultur. V roce 2019 také založil festival mykoLOM, propojující umění, mykologii a sběračské tradice.

Diskuze proběhne ve čtvrtek 7.10. od 19:00 online přes Zoom. Připojte se na:
https://bit.ly/myccorhizalencounter
Heslo: mushroom

Diskuze bude probíhat v anglickém jazyce, nahrávka bude později zveřejněna.

Pro více informací kontaktujte les@are-events.org.

Sérii moderuje Tereza Porybná, kulturní manažerka, kurátorka a členka společenství Les.

Sérii Mycorrhizal Encounters společně připravují Lenka Vráblíková, Eslpeth Mitchell a Tereza Porybná v rámci festivalu Potomci hub a (Eko)politika sdílení.

Festival Potomci hub a (Eko)politika sdílení je organizován kolektivem Les – společenstvím pro pěstování, teorii a umění a ve spolupráci s Are a Institutem úzkosti.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury.