Dětská lesní skupina na čtvrtém lesním sympoziu Více-než-lidská-zvědavost

Společně podnikneme cestu za duchy lesa.

28.07.2023 —30.07.2023
Orlické hory

Institut úzkosti se vrací do Orlických hor na již čtvrté sympozium 𝙑í𝙘𝙚-𝙣𝙚ž-𝙡𝙞𝙙𝙨𝙠á 𝙯𝙫ě𝙙𝙖𝙫𝙤𝙨𝙩, který pořádá spřátelený tým Les — společenství pro pěstování, teorii a umění.

IÚ se vrací do Orlických hor na luční a lesní pozemek, kde spolupořádá program dětské lesní skupiny 𝙎𝙩𝙧𝙤𝙢𝙮 𝙖 𝙡𝙞𝙙é 𝙗ý𝙫𝙖𝙡𝙞 𝙥řá𝙩𝙚𝙡é. 

Společně podnikneme cestu za duchy lesa. Během cesty odložíme masky, které nás svazují a vytvoříme si nové dočasné identity. Budeme chodit, běhat, tancovat, tvořit, učit se od mimolidského světa, vytvářet kostýmy, vyprávět příběhy a mnoho, mnoho dalšího. Skupinu připravujeme společně s Magdou Stojowskou a Janou Landsingerovou. Program skupiny pro nejmenší děti připravuje Jana a Jakub Adamcovi.

Trees and people used to be good friends“ (Totoro, 1988)

(Stromy a lidé bývali přátelé)

Dětská lesní skupina svolává své členy a členky na cestu za duchy lesa!

Je zřejmé, že les je v ohrožení. Duchové jsou neklidní, k jejich území se přiblížil podezřelý mrak. V lese panuje nervozita, zrychlený dech a chvění. Jak se můžeme s duchy lesa spojit a nabídnout jim svou pomoc? Mohou nám v tom pomoci zvířata, rostliny, houby, kameny a jiné bytosti, které v lese žijí? Nebo se spojíme skrze vlastní sny a snění jako prostor, ve kterém můžeme být spolu napříč tomu, co nás odděluje? Jakými způsoby budeme s duchy komunikovat? Co bychom se měli*y naučit, abychom porozuměli*y jejich řeči? Které mimolidské schopnosti by nám k tomu mohly pomoct? A může nám tento proces pomoci i k vlastní proměně? Ve fantaskní tvory, zvířata nebo prostě ty, kterými být nemusíme, ale chceme?

Rádi*y bychom našli*y v lese místo, ve kterém se budeme cítit dobře a které nám umožní tvořit, přemýšlet, imaginovat a stát se součástí příběhu lesa. Budeme chodit, běhat, tancovat, ladit naše těla na různé vjemy, učit se z mimolidského světa, vyrábět masky, vyprávět příběhy a mnoho, mnoho dalšího. Pokusíme se naladit na lesní ochránce, propojit se s nimi, odložit masky, které nás svazují a vytvořit nové a s nimi i nové dočasné identity.

Důležitou součástí našeho spolubytí budou společná jídla, čtení, hra a odpočinek. Vedle lektorek budou důležitou součásti skupiny také dvě starší děti, které se společné s námi budou starat o mladší děti a vytvářet tak i most mezi oběma skupinami. Budeme mít k dispozici stan, výtvarné pomůcky i materiály na výrobu kostýmů a masek. Řadu z nich si přitom opatříme i z nálezů v rámci našich společných procházek. Důležitou rekvizitou pro nás budou knížky, ze kterých budeme vybírat příběhy pro společné vyprávění a také hudební nástroje, které pomohou aktivovat naše smysly a propojit nás lépe se sebou i s okolím.

Předpokladem pro to stát se součástí skupiny není nic jiného než otevřenost, zvědavost a citlivost vůči tomu, co se okolo nás děje. Denní snění není zakazováno, ale podporováno a rozvíjeno, jen se o něj v rámci skupiny pokoušíme kolektivně:)

Těšíme se na vás!

Kompletní program dětské lesní skupiny a celého sympozia najdete na webu Les.

Fotodokumentace (c) Johana Pošová, Jan Kolský

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR.