SBÍRKA PRO JEDLÝ LES

Přispějte k zakoupení a zasazení stromů a keřů na sdílený luční a lesní pozemek.

16.10.2020 15:00 —31.03.2021 23:59

LES – společenství pro pěstování, teorii a umění pořádá sbírku na výsadbu jedlého lesa. Vaším příspěvkem pomůžete k zakoupení a zasazení stromů a keřů, které porostou na sdíleném lučním a lesním pozemku a ponesou ovoce a plody pro lidi, zvířata, hmyz a všechny, kteří les navštěvují. Na základě permakulturního designu jsme připravili podrobný seznam sazenic. Můžete si vybrat, které stromy a keře podpoříte, a přijít se na ně podívat při některé z budoucích akcí LESa.


PŘISPĚT MŮŽETE ZDE

Sbírka je zprostředkována přes portál Darujme.cz. Váš příspěvek použijeme k nákupu sazenic ovocných stromů a keřů.

Např.:
Ořešák Mars – 250 Kč
Jabloň Punčové Hedvábče – 500 Kč
Hrušeň Děkanka + Třešeň Kaštánka + Meruňka Leskorka + Rakytník řešetlákový – 825 Kč
Moruše + Dřín obecný + Hloh tečkovaný + Jeřáb granátový + Mišpule velkoplodá + Oskeruše domácí – 1760 Kč

Děkujeme přispěvatelům:
Vratislav Šlajer, Ludmila Jakubův, Filip Cenek, Kateřina Svatoňová, Diana Winklerová, Jitka Píchová, David Fesl, Lucie Kučová, Renata Zámečníková, Milada Souhradová, Helena Vágnerová, Barbora Ciprová, František Šeda, Lea Průchová, Zuzana Blochová, Katherine Kastner, Honza Černý, David Střeleček, Anetta Mona Chisa, Lenka Šmídová, Lucie Rosenfeldová, Kateřina Vaňková, Ruta Putramentaite, Alena Andress, Tereza Hejmová, Vít Havránek, Markus Selg, Petr Pinkas, Dita Lamačová, Petr Zubek, Tomáš Pazderka, Lucie Kotková, Jan Vaněk, Alexandra Vágnerová, Tomáš Pazderka, Daniel Hrabina, Michaela Burešová, Zuzana Janečková, Lenka Vítková


O PROJEKTU

LES – společenství pro pěstování, teorii a umění je místo spojující tvorbu, výzkum, zemědělskou práci, aktivismus a odpočinek. S představou sdílení a společného rozvíjení byl pro tyto účely v roce 2019 zakoupen lesní a luční pozemek o rozloze 2,8 ha v obci Hnátnice v Orlických horách. Záměrem společenství je vytvořit udržitelný bio-diverzní les přátelský pro nejpestřejší formy života od mikroorganismů, bakterií, rostlin, hub, živočichů až po člověka. Postupně zde vzniká hospodářství a zahrada založené na permakulturních principech a celoroční program vzdělávacích a kulturních akcí.

Projekt aktivně reaguje na změnu klimatu a s ní spojené zrychlující se procesy degradace zemědělské a lesní krajiny, půdy, postupujícího sucha a vymírání drobných živočichů a na potřebu udržet zdravý vztah krajiny a lidí, kteří ji užívají. Uskutečňuje se na permakulturních principech, využívá udržitelné formy zemědělství, lesnictví a vodohospodářství a zahrnuje témata migrace, výživy, psychologie, zdraví, inteligence živočichů, rostlin a hub, rezistence a sdílení. 

Chtěli bychom postupně měnit způsoby využívání krajiny k zemědělství, lesnictví a volnočasovým aktivitám k více provázanému vztahu krajiny a člověka v něm. Chceme společně sdílet nové poznatky o udržitelném hospodaření a existenci v krajině a podnítit vznik podobných aktivit, které by mohly v budoucnosti čelit monokulturní průmyslové degradaci nejen naší krajiny, ale i planety. Navíc v době nastupujícího sucha bude nutné přehodnotit způsoby zacházení s krajinou a uvědomit si důsledky spojené s půdní erozí, vymíráním hmyzu, ptactva, drobných savců atp., které nakonec ovlivňují i zdraví nás, lidí. Permakulturní a etické principy zacházení s krajinou ale chceme přenášet do umělecké a kulturní oblasti a celého životního stylu. Sdílením a spoluprací místní a umělecké komunity chceme bojovat proti ztrátě diverzity planetární, půdní a střevní flóry i fauny. Chceme tak činit prostřednictvím aktivní péče o krajinu, akademickými výzkumy, společnými akcemi nejrůznějšího druhu a zaměření, od komunitních po veřejné.

ARCHIV UDÁLOSTÍ
– vytvoření jedlého lesa pod vedením lektorky Akademie permakultury Denisy Tomáškové, říjen 2020 – březen 2021
– realizace permakulturního designu
– umělecké a vzdělávací akce: rezidence, sympozia, permakulturní kurzy, 5P setkání, ochrana zvířat, knihovna

SPOLEČENSTVÍ
Komunitní projekt LES byl iniciován spolkem Are a Institutem úzkosti. Na jeho realizaci se také podílejí umělci, ekologové, aktivisté, odborníci z Akademie permakultury, místní obyvatelé, členové sdružení Žijeme spolu v Orlických horách, spolek Bubahof a prostor Ovenecká 33.

Současný realizační tým
Zuzana Blochová, Edith Jeřábková, Barbora Kleinhamplová, Nela Klajbanová, Eva Koťátková, Dita Lamačová, Tereza Porybná, Ida Tausch

Společenství LES
Terézia Belčáková, Václav Belčák, Jana a Jakub Adamcovi, Lenka Vítková, Ondřej Vinš, Václav Girsa, Jiří Kovanda, David Fesl, Marie Lukáčová, Filip Kraus, Dominik Lang, Eva Koťátková, Anna Ročňová, Jan Boháč, Lucie Rosenfeldová, Matěj Pavlík, Jakub Červenka, Tereza Porybná, Borbarla Soos, Teresa Castro, Kateřina Svatoňová, Atanasios Iliopulos, Barbora Kleinhamplová, Vít Lesák, Adéla Sobotková, Noemi Purkrábková, Jiří Sirůček, David Střeleček, Denisa Langrová, Jonáš Richter, Ruta Putramentaite, Dita Lamačová, Nela Klajbanová, Markus Selg, Edith Jeřábková, Zuzana Blochová, Gabriel Baharlia, Mariana Serranová, Andrea a Marek Medunovi, Pavlína a Mirek Verbíkovi, Marcela a Jiří Musilovi, Vojtěch Novák, Daniela a Linda Dostálkovy, Nadja Argyropoulou, Chris, Iria a Tassos Vrettos, Linda Hauerová, Táňa Nikulina, Kristina Fingerland, Olbram Pavlíček, Martin Zet, Markéta Lisá, Filip Cenek, Jan Kolský, Monika Krobová, Petr Vyhnálek, Denisa Tomášková, Nikolas Prokop, Jakob Ráček, Eliška Plechatová, Aliaksandra Yakubouskaya, Markéta Brandejsová, Matěj Verbík, Anetta Mona Chisa, Aleksandra Vajd, Adam Wlazel, Kateřina Vídenová, Tereza a Jaroslav Petruželka, Zdeněk Habarta, Dan Hrabina, Monika Štěpánová, Maja a Reuben Fowkes, Barbora Janečková, Roman Kašťák, Eva Jiřička, Lucie Fryčová, Lucie Doležalová, Lenka Kužvartová, Lukáš Hofmann, Matouš Lipus

Společenství LES je otevřená skupina lidí. Pokud máte zájem o vstup do společenství, kontaktujte nás na emailu les@are-events.org.

Web
Instagram
Facebook

LES – společenství pro pěstování, teorii a umění
Lesní a luční pozemek mezi obcemi Hnátnice a Písečná, Orlické hory
Souřadnice pozemku:
Louka 50.027355, 16.462956
Les 50.027306, 16.461111

Projekt je realizování díky finanční podpoře: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, společnost GTL, Atanasios Iliopulos, SolidSun, Emblem Hotel.