Rezidence: Karel Veselý

Rezidence Karla Veselého v Řecku…

10.10.2018 01:00 —26.11.2018 23:00
Sterna, Nisyros, Greece

Karel Veselý (1976) je hudební novinář, teoretik pop kultury a spisovatel.

Studoval filosofii a anglický jazyk na FF MU v Brně, v roce 2001 dokončil školu s magisterským titulem.

Od roku 2008 pracuje jako novinář na volné noze pro různá česká periodika – papírová (A2, Respekt, Salon) i online (Aktulane, Alarm). Momentálně je editorem hudebního časopisu Full Moon a dlouhodobě spolupracuje s ČRo – Radio Wave. V roce 2010 publikoval knihu Hudba ohně – obsáhlé dějiny tzv. černošské hudby, jeho literární debut BombaFunk vyšel v roce 2017 s dobrými recenzemi. Kniha byla nominována v cen;ách Česká kniha a získala čestné uznání v Ceně Miloslava Švandrlíka. Byl spoluautorem bestselleru Kmeny (2011) o českých subkulturách, který se dočkal dvou pokračování a zpracování v podobě televizního dokumentárního seriálu. Podílel se na knize Planeta Nippon o japonské popkultuře, která byla nominována na Magnesii Literu v kategorii Nejlepší publicistická kniha.

Píše o současné populární i alternativní hudbě a vlivu technologií či subkultur na kulturu. Zajímá se také o propojování politiky a umění.

V současnosti pracuje na podcastové sérii a následné knize Černé slunce zabývající se úzkostí a depresemi v současném popu. Jednotlivé kapitoly zkoumají historii mužských a ženských emocí v žnrech jako rock, rap nebo post-punk, nárůst smutku v současném popovém mainstreamu nebo reakci popkultury na finanční krizi roku 2008. Šestidílný podcast vychází s měsíční periodicitou na www.institutuzkosti.cz v druhé polovině roku 2018. Kniha by měla vyjít v roce 2020.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha a Ministerstva kultury ČR.