Na výstavě Lukáše Palečka: Romo pračka pere okurky
Podívejte se na další ze série videí o výtvarném a zvukovém tvůrci Lukáši Palečkovi, které podrobněji přibližuje jeho uvažování a způsob práce.
„To je kazeťák, to je pračka, vysavač Eta. To je bubák, to je babeta, to je kotelna. To je rádio, to je kino, to je myš, to je…”
Lukáš Paleček stroje pozoruje, poslouchá, napodobuje a učí se jejich řeč. Rozšiřuje i maže tak svůj vlastní playlist. Stroje mu, zdá se, umožňují obohatit vlastní výrazové prostředky, rozšířit možnosti vlastní řeči: řeč strojů jako by skýtala možnosti přímějšího emocionálního vyjádření a kompenzovala to, v čem může být lidský jazyk limitující.
Podívejte se na další videomedailonek ze série Mluvící stroje Lukáše Palečka.
Výstava Lukáše Plačeka Romo pračka pere okurky vznikla ve spolupráci s Evou Koťátkovou, Almou Lily Rauner a spolkem Barvolam a proběhla v galerii Jelení z června 2019. Výstava byla pořádána rámci projektu Artist Statement, kterým se spolek Barvolam snaží zviditelňovat umělce*kyně s nálepkou „mentální postižení“ nebo „autismus“ a prezentovat jejich tvorbu.
Lukáš Paleček (nar. 1977) od roku 2013 vytváří své práce – kresby, objekty a zvukové performance ve Výtvarném ateliéru radostné tvorby v Praze 7 na Letné, tvůrčí dílně, která je zaměřena na podporu tzv. „spontánní tvorby“. Lukáš se účastnil několika skupinových výstav, které Ateliér pořádal, mimo jiné v Kampusu Hybernská, Centru současného umění DOX nebo v galerii NOD. V roce 2019 proběhla jeho samostatná výstava s názvem Romo pračka pere okurky v galerii Jelení v Praze.
Děkujeme za spolupráci: spolek Barvolam, Eva Kotatkova, Alma Lily Rainer, Jonáš Richter, Ivan Svoboda, Ida Tausch a Terézia Tomková.
Více o Lukášovi najdete v jeho portfoliu ZDE.
Mluvící stroje Lukáše Palečka, živý archiv performativních a zvukových děl Lukáše Palečka, vzniká ve spolupráci se spolkem Barvolam z.s., který nabízí podporu neurodiverzním umělkyním a umělcům.
Mluvící Stroje Lukáše Palečka: V ateliéru
Dramaturgie: Eva Koťátková
Produkce: Ida Tausch
Kamera a video: Ivan Svoboda (Artyčok TV)
Spolupráce: Alma Lily Rainer, Barvolam, Jonáš Richter, Tereza Tomková
Institut úzkosti, 2022
Projekt je finančně podpořen Magistrátem hl. města Prahy, Ministerstvem kultury ČR a Fondy EHP.