KVÍŘENÍ: Open Source Estrogen! Workshop s Mary Maggic

Jak probíhá přerod na queer tělo na molekulární úrovni?

08.10.2021 —09.10.2021
Akademie výtvarných umění, Praha 7

Workshop kombinující politiku těla a genderu s konceptem environmentální toxicity.Institut úzkosti vás zve v rámci programu KVÍŘENÍ* na přednášku a workshop:

Jak probíhá přerod na queer tělo na molekulární úrovni? Jak přesně je toto kvíření” neoddělitelně spjaté s průmyslovým kapitalismem? A existuje nějaká cesta z kapitalistické zkázy, cesta, kterou pandemie ještě víc rozjitřila? Workshop kombinuje politiku těla a genderu s konceptem environmentální toxicity a točí se okolo pojmu “open source estrogenu“. Výchozí premisou je, že molekuly hormonů jsou přítomné, a tedy dostupné, všude kolem nás a nabízejí se nám jako materiál k dalšímu hackování, mutování a stávání se něčím jiným. V procesu sociopolitické archeologie se můžeme pustit do „emancipování hormonální molekuly“ a rozlousknout, co se skrývá v jádru molekulární mystiky. Dvoudenní událost odstartuje přednáškou o hormonálním výzkumu prokládanou krátkými projekcemi a završí ji postup vlastnoruční extrakce hormonu z moči a kolektivní kuchařská performance s využitím xenohormonálních ingrediencí.

Mary Maggic (narozena r. 1991 v Los Angeles) je nebinární umělec*kyně pracující na pomezí kulturního diskurzu, politiky těla a genderu a ekologického odcizování. Za pomoci biohackingu a veřejného amatérství buduje společenskokritickou, pečující praxi. Maggic zkoumá mikroperformativitu hormonů a využívá kolaborativní práci k tomu, aby demystifikoval*a možnost jejich molekulární kolonizace. Čistota není možná!

PROGRAM:

Pátek 8. 10. / aula (4.patro) @ AVU, U Akademie 172/4, 170 00 Praha 7-Bubeneč
18:00 – 20:00
Přednáška a promítání autorských filmů Mary Maggic:

Witches of Calafou (2016)
Egstrogen Farms (2016)
Housewives Making Drugs (2017)
Molecular Queering Agency (2017)

Sobota 9. 10. / Šalounova vila, Slovenská 4/2499, Praha 10 (mapa)
13:00
Workshop extrakce hormonů z moči

V první části workshopu nás Mary Maggic provede procesem extrakce hormonl z vlastní moči a budeme se bavit o možnostech a praxi DIY bio-hackingu. V druhé části zatímco hormony budou schnout, budeme kolektivně vařit a večer bude zakončený společnou hostinou.
Přístup ke zdroji vody a toalety k vlastnímu odběru moči budou zajištěny.
15:00
Kolektivní kuchařská performance ve stylu workshopu Aliens in Green.
18:00
Večeře a přípitky

Přednáška i workshop budou probíhat v anglickém a českém jazyce a jsou určeny široké veřejnosti od 18 let.

Vstup zdarma. Nutná registrace na sobotní část workshopu 9.10. na emailu iu@institutuzkosti.cz

* KVÍŘENÍ. NEKONEČNÝ POČET POTENCIÁLNÍCH PŘIROZENOSTÍ.
Je série přednášek, diskusí a workshopů vznikajících ve spolupráci s osobnostmi z oblasti aktivismu, exaktních věd a výtvarného umění, které se zaměřují na hledání nových podob evolučních procesů, ekologických interakcí a politik z perspektivy queer a feministické teorie a mezioborovosti.

Realizováno za finanční podpory hl. města Praha, Ministerstva kultury ČR, Městské části Prahy 7 a Státního fondu kultury.

Fotoreportáž: © Karolína Matušková