Černé slunce

Podcastová série Karla Veselého mapuje v něm dějiny smutku, melancholie a úzkosti v západní populární hudbě i to, jak jsou nálady v popkultuře spojené s dobovým kontextem.

Spolupráce:

Autor: Karel Veselý
Namluvil: Karel Veselý
Sound design: Jiří Špičák

Detaily epizod:

Díl 1: Neznáme slasti

První díl si všímá dějin smutku v britském hudbě od postpunku konce sedmdesátých let až do současné elektronické hudby. Sledujeme v něm příběh Joy Division, The Smiths, Manic Street Preachers, nebo Buriala zasazené do dobového politického kontextu.

Díl 2: Prostě tancuj

Druhý díl rekapituluje dekádu v americkém popu od vypuknutí finanční krize v září 2008 do nástupu Donalda Trumpa. Skrze hudbu Lady Gaga, Lany Del Rey nebo Taylor Swift si projdeme postupné fáze reakce popkultury na šok z krachující ekonomiky.

Díl 3: Nejchladnější zima

Třetí díl se zaměří na smutek v rapu posledního desetiletí.

Díl 4: Přijď jakej jsi

Čtvrtý díl rekapituluje téma smutku v rocku devadesátých let a v nulté dekádě. Od Nirvany přes Radiohead až k Arcade Fire sledujeme také proměnu obrazu maskulinity v mainstreamovém rocku.

Díl 5: Malá zemětřesení

Pátý díl se zabývá specifickým ženským smutkem, který je spojený s podřadným postavením v ženy ve společnosti, ale také její svobodou vyjadřovat emoce. Černé slunce tentokrát provede historií ženských emocí od královny smutku Billie Holiday přes melancholickou reflexi ženské emancipace u Joni Mitchell až po devadesátkové rockerky PJ Harvey a Tori Amos redefinující ženskou sexualitu.

Díl 6: Pocity jak žiletky

Poslední díl podcastové serie Černé slunce se zaměří na českou hudbu devadesátých let. Melancholii transformační éry si zrekapitulujeme se skupinami Psí vojáci, Mňága a Žďorp a písničkářem Jaromírem Nohavicou.

Díl 1:Neznáme slasti

První díl si všímá dějin smutku v britském hudbě od postpunku konce sedmdesátých let až do současné elektronické hudby.

Díl 2: Prostě tancuj

Druhý díl rekapituluje dekádu v americkém popu od vypuknutí finanční krize v září 2008 do nástupu Donalda Trumpa.

Díl 3: Nejchladnější zima

Třetí díl se zaměří na smutek v rapu posledního desetiletí.

Díl 4: Přijď jakej jsi

Čtvrtý díl rekapituluje téma smutku v rocku devadesátých let a v nulté dekádě.

Díl 5: Malá zemětřesení

Pátý díl se zabývá specifickým ženským smutkem, který je spojený s podřadným postavením v ženy ve společnosti, ale také její svobodou vyjadřovat emoce.

Díl 6: Pocity jak žiletky

Poslední díl série se zaměří na českou hudbu devadesátých let.