TRANSISTORIE
Představujeme podcast o tom, co znamená nebo znamenalo být trans. Podcast skrze informace o životech historických trans osob poskytuje trans komunitě možnost zasadit svůj vlastní život do širšího kontextu, který sahá hluboko do historie, a zároveň umožňuje široké veřejnosti pochopit, že se nejedná o novodobý fenomén, ale o genderovou zkušenost, která tu existuje od nepaměti.
Podcastem provází autorka Jamie Rose společně v dialogu s Johannou Nejedlovou.
Jamie Rose je aktivistka a doktorandka FF UK v oboru anglofonní literatury a kultury, která se ve svém akademickém zaměření zajímá především o anglofonní transgender literaturu.
Johanna Nejedlová je zakladatelka spolku Konsent.
Podcast vychází jednou za 14 dní na podcastových platfomách: Soundcloud, Apple Podcasts, Spotify.
Podcast je součástí projektu KVÍŘENÍ. NEKONEČNÝ POČET POTENCIÁLNÍCH PŘIROZENOSTÍ, série přednášek, diskusí a workshopů vznikajících ve spolupráci s osobnostmi z oblasti aktivismu, exaktních věd a výtvarného umění, které se zaměřují na hledání nových podob evolučních procesů, ekologických interakcí a politik z perspektivy queer a feministické teorie a mezioborovosti.
Detail epizod:
Epizoda 1: Trans Prehistorie
V prvním dílu se soustředíme na hlubší trans historii jak v rámci Evropy, tak mimo ni. Konkrétně se zaměřujeme na dávnou tradici eunuchovství, příběh Johany z Arku a tradice two-spirit ze Severní Ameriky a hižra v Indii.
Doporučená literatura:
Leslie Feinberg – Transgender Warriors
Jóhanna Katrín Friðriksdóttir – Gender, Humor and Power in Old Norse-Icelandic Literature
Serena Nanda, The Hijras of India: Cultural and Individual Dimensions of an Institutionalized Third Gender Role
Lynn Young – Two Spirit: My Journey Home
Neil Price – The Viking Way: Magic and Mind in Late Iron Age Scandinavia
Epizoda 2: Female Husbands
Ve druhém díle představujeme život Charlese Hamiltona, věhlasného “ženského manžela”, jehož příběh se stal legendou. Současně s tím se zaměřujeme na to, jakým způsobem a s jakými cíli se o trans lidech psalo v Británii v 18. století.
Doporučená literatura/audio:
Jen Manion – Female Husbands
Henry Fielding – The Female Husband
S. Baker – Henry Fielding’s The Female Husband: Fact or Fiction
Morgan M Page – One from the Vaults: Female Husband!
Epizoda 3: Divoký západ
Ve třetím díle se soustředíme na tzv. „Divoký západ“, který trans lidem umožňoval začít život nanovo, beze omezení sociálních struktur, které existovaly na východě. Harry Allen a Mrs Nash nám ukazují obrázek této historické éry jakožto prostředí v němž bylo možné utvářet nová chápání genderu.
Doporučená literatura/audio:
Peter Boag – Re-Dressing America’s Frontier Past
Washington Standard, 6 July 1900
Bismarck Tribute, 4 November 1878
Bismarck Tribune, 2 December 1878
Dustin White, „The Mysterious Mrs Nash“, Midwestern Scout – čtěte zde
Epizoda 4: Sexuologie
Ve čtvrtém díle se ohlížíme za vznikem sexuologie a soustředíme se na otázku, jak tato disciplína ovlivňovala a nadále ovlivňuje životy trans osob. Ačkoliv sexuologie na jednu stranu nabízela nová chápání trans prožitků, tyto prožitky často patologizovala a její spojitost s eugenikou vrhá stín na to, jaké vlastně byly její společenské cíle. I přesto však najdeme případy jako Christine Jorgensen, jejíž život jakožto trans ženy byl sexuologií společensky legitimizován. Jorgensen byla revoluční postavou v trans historii díky své otevřenosti vůči médiím.
Doporučená literatura/audio:
Richard von Krafft-Ebing, Psychopathia Sexualis
Havelock Ellis, Studies in the Psychology of Sex, Ch. 4 „Sexual Inversion in Women“ – čtěte zde
Natasha Frost, „The Early 20th-Century ID Card that Kept Trans People Safe“, Atlas Obscura – čtěte zde
Kadji Amin, „Glands, Eugenics and Rejuvenation in Man into Woman: A Biopolitical Genealogy of Transsexuality“, TSQ 5.4
Susan Stryker, Transgender History
Epizoda 5: Stonewall: co předcházelo a co následovalo
V pátém díle se zaměříme na dvě důležitá povstání 60. let spojená s trans historií – Compton’s Cafeteria a Stonewall – a přiblížíme si životy dvou významných trans žen, Marshy P. Johnson a Sylvie Rivery, jejichž jména bývají zmiňována, ale jejichž činy a životy zůstávají opomíjeny.
Doporučená literatura/audio:
Susan Stryker, Transgender History
Sylvia Rivera, „Y’all Better Quiet Down“ – proslov
Sam Levin, „Compton’s Cafeteria riot: a historic act of trans resistance, three years before Stonewall“ – čtěte zde
David Carter, „Exploding the Myths of Stonewall“, Gay City News – čtěte zde
Joy Michael Ellison, „Trans Love, Part One: Sylvia Rivera and Julia Murray“ – čtěte zde
Epizoda 6: Anti-trans feminismus & Camp Trans
V šestém a posledním díle sledujeme dvě důležitá hnutí na konci 20. století. Na jedné straně šlo o anti-trans feminismus, který vyřadil trans osoby z mnoha feministických a queer organizací, a který se dodnes ozývá zejména v debatách v Británii. Na druhé straně však přišel odpor vůči této formě feminismu skrze pravidelně organizovaný tábor a protest Camp Trans, jehož cílem bylo zrušení zákazu přítomnosti trans žen na hudebním festivalu MichFest.
Doporučená literatura/audio:
Susan Stryker, Transgender History
Emma Heaney, „Women-Identified Women: Trans Women in 1970s Lesbian Feminist Organising“, Transgender Studies Quarterly 3.1-2 (2016)
Carol Riddell, „Divided Sisterhood: A Critical Review of Janice Raymond’s The Transexual Empire“, The Transgender Studies Reader 1
Emi Koyama, „Transfeminist Manifesto“
Camp Trans History – čtěte zde
Rica Frederickson, „MWMF Anti-TS Awareness: Background Information“ (email) – čtěte zde
Michelle Tea, „Transmissions from Camp Trans“, McSweeney’s Internet Tendency – čtěte zde
Spolupráce:
Autorka podcastu: Jamie Rose
Moderuje: Jamie Rose a Johanna Nejedlová
Dramaturgie: Barbora Kleinhamplová
Zvuková postprodukce: Jiří Špičák
Hudba: Jonáš Kucharský
Vizuál: Marie Lukáčová
Produkce: Ida Tausch
Realizováno za podpory Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části Prahy 7 a Státního fondu kultury.
V prvním dílu TRANSISTORIE se soustředíme na hlubší trans historii jak v rámci Evropy, tak mimo ni. Konkrétně se zaměřujeme na dávnou tradici eunuchovství, příběh Johany z Arku a tradice two-spirit ze Severní Ameriky a hižra v Indii.
Ve druhém díle TRANSISTORIE představujeme život Charlese Hamiltona, věhlasného “ženského manžela”, jehož příběh se stal legendou. Současně s tím se zaměřujeme na to, jakým způsobem a s jakými cíli se o trans lidech psalo v Británii v 18. století.
Ve třetí části TRANSISTORY se zaměříme na takzvaný „Divoký západ“, který umožnil trans lidem začít nový život bez omezení společenských struktur, které existovaly na Východě. Harry Allen a paní Nashová nám ukazují obraz této historické éry jako prostředí, v němž se mohlo formovat nové chápání genderu.