KVÍŘENÍ zve na Sladká setkání: předsudky a smyslnosti
Workshop s mezinárodním kolektivem i pack* ze série Kvíření.
Komunitní centrum Jako Doma, Novákových 655, Praha 8
Workshop připravuje mezinárodní kolektiv i pack* (Jugravu / Kotlar / Gabris).
Rasismus cítíme dlouho předtím, než ho zakusíme.
Spočívá v mylných představách a předsudcích, skrývá se v orientálních příchutích a asijském koření, přetrvává na etiketách.
Jídlo a stravování představují dokonalou metaforu pro vyprávění příběhu o budování identity; jídlo je ústřední součástí lidské zkušenosti, spojené s přežitím, předsudky a smyslností, a zároveň bývá používáno jako kulturní ukazatel.
V rámci probíhajícího uměleckého výzkumu otevře umělecké trio Gabris–Kotlar–Jugravu cukrářskou kuchyni, jako bezpečný prostor pro setkávání a experimentování uvnitř / s queer Komunitami BiPOC*. Společně budeme používat vaření a pečení v kombinaci s technikami vyprávění příběhů a psaní jako nástroje zkoumání toho, jak rasismus formuje naše vnímání jídla a jak můžeme tvořit novou nezaujatou queer historii.
V tomto sladkém setkání, které se znásobuje jako kolektivní pečení dortů, vás zveme ke zkoumání a odnaučování se významu pojmu odolnosti, k “odvaření” a zrušení stávajících definic a k vytvoření nových ingrediencí a receptů, nebo transformování těch stávajících.
Sladká setkání: předsudky a smyslnosti proběhnou v prostorách komunitního centra Jako Doma na Praze 8, kterému moc děkujeme za spolupráci.
Workshop umožňuje komunikaci v anglickém, slovenském, českém a maďarském jazyce.
Kapacita: max. 12 lidí! Závazně se registrujte na: institutuzkosti@gmail.com.
Workshop je zdarma.
* BiPOC je zkratka pro globální minoritu a lidi jiné než bílé barvy pleti
Spolupráce:
i pack* / O nás
Třemi různorodými těly, které utváří i pack*, jsou Luboš Kotlář, Robert Gabris a Cat Jugravu. Společně pracujeme na konceptech identit, otázkách sounáležitosti a historie rasismu v patriarchální společnosti. V centru naší práce je úkol dekonstruovat nebinární queer romská těla s cílem vybudovat chráněný prostor bez bariér, pro nás, naše komunity a spojence.
Cat Jugravu / catalin-jugravu.com / je performer, herec a divadelní režisér narozený v roce 1991 v Rumunsku. V současné době žije a pracuje v Berlíně, kde působí jako performer a režisér rlzných nezávislých divadel. V roce 2018 Cat založil Queerdos Kollektiv, v jehož rámci rozvíjí svou praxi jako umělecký režisérk a facilitátork workshopů. V současnosti je průsečíkem Cat zájmu divadlo a sociální aktivismus zaměřením na LGBTQIA+ komunity.
Lubos Kotlar / luboskotlar.com / narozený rovněž v roce 1991, je fotograf, vizuální umělec a kurátor. Zaměřuje se především na vlastní uměleckou praxi jako fotograf, editor a kurátor. Je jedním ze zakladatelů a aktivních členů uměleckého kolektivu dsk. založeným v roce 2012.
Robert Gabris / robertgabris.com / narozený v bývalém Československu, žije a pracuje ve Vídni jako nezávislý umělec. Robert popisuje obsah tvorby jako kritickou konfrontaci s otázkami identity, zejména konfrontací různých skupin vyloučených ze společnosti. Východisko jeho práce se zabývá novými experimentálními formami kresby jako odporu vůči vyloučení a rasismu. Robert se hlásí k romskému etniku, ale nedefinuje sám sebe jako romského umělce. Ve své práci projevuje mnohem trvalejší zájem o mnohočetné otázky různorodé a konvertibilní identity, queer těla a jeho existence, posedlé v různých fyzických a mentálních tělech, ve vztahu k normativní společnosti a jejím hranicím.
Akce je pořádána Institutem úzkosti v rámci programu KVÍŘENÍ. NEKONEČNÝ POČET POTENCIÁLNÍCH PŘIROZENOSTÍ. KVÍŘENÍ stimuluje mezioborovou spolupráci osobností z oblasti aktivismu, exaktních věd a výtvarného umění, ve které se zaměřujeme na hledání nových podob evolučních procesů, ekologických interakcí a politik z perspektivy queer a feministické teorie a mezioborovosti.
Fotodokumentace (c) Ida Tausch
Grafika (c) Marie Lukáčová
Projekt KVÍŘENÍ je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. města Prahy a Státního fondu kultury ČR.