12hodinová konference

Autorská publikace Barbory Kleinhamplové a Evy Koťátkové je výsledkem ročního terénního výzkumu v Ústavu duševního zdraví v Klecanech, během kterého proběhlo více než 70 rozhovorů s jeho zaměstnanci a zaměstnankyněmi s cílem vytvořit subjektivní portrét instituce.

Kostrou publikace je scénář 12hodinové konference, performativního autorského formátu, členěného na tři části: Konference, Halucinace a Soud a rozsáhlá obrazová část, která skládá z fragmentů obraz ústavu. Scénář nabízí pohled do každodenních rituálů, pracovních úkonů, snů, vizí, ale také tlaků a úzkostí zaměstnanců instituce, která úzkost zkoumá, ale také generuje.
Knihu graficky zpracoval Jan Brož.

    „Práce se mi dostává do snů. Ty se často odehrávají v našem bytě. V bytě je rodina, ale také návštěvy. Jsou tam taky šéfové z ÚNDZ. Například: Šéf je nemocný. Leží v mojí posteli, v našem bytě. Moje maminka se o něj stará. Vaří mu čaj, ale já musím být potichu, abych ho nerušila.
    Nebo se mi zdá, že jsem milencem svojí kolegyně. Kolegyně z magnetické rezonance. Hledám pro nás nějaké vhodné misto v budově.
    Nebo se mi zjevil ve snu kolega, který mi není v reálu vůbec sympatický, ale díky tomu snu se to změnilo.
    Zdává se mi taky o nějaké konferenci, jsou tam lidé z ÚNDZ, velká masa lidí. Něco na způsob team-buildingu. Koná se mimo Prahu. Lidé jezdí na koni a zároveň u toho pracují. Hrají nějakou záhadnou hru. Něco jako Pevnost Boyard. Nejsou tam ale jasně stanovená pravidla: nikdo neví, podle čeho se vlastně hraje. Sny se mi často vybavují i za dne, v práci. Zapisuju si je. Nestíhám: to je můj permanentní pocit.“ 

Barbora Kleinhamplová & Eva Koťátková. 12hodinová konference. ArtMap a Institut úzkosti. Praha, 2020. ISBN 978-80-907873-2-2

OBJEDNAT

Kniha vychází za podpory hlavního města Prahy, Státního fondu kultury České republiky a Goethe-Institutu.