ROVNICE EMANCIPACE

Cesty osvobozujících myšlenek v hudbě mapuje Mary C.

Nová podcastová série Rovnice emancipace nabídne pohled za současnou hudbu a rozebere revoluční myšlenky i silné emoce, které umí rozhýbat společnost. Jsou pořád tady a přesto je mnohdy nedokážeme zachytit a rozvíjet, jako by pro ně nebyl prostor. Někde se to ale přeci jen hýbe, vznikají nové provokativní a silné reality, ze kterých vyrůstá třeba budoucí populární hudba a nebo další revoluce.

Jak se vyvíjí a osvobozuje elektronická taneční hudba a rap? Jak tvoří umělkyně a umělci (především) africké diaspory? A je vůbec možné tvořit, když umění je absence strachu? Co nás tvůrkyně a tvůrci mohou naučit a odnaučit, a jak se můžeme poslechem propojit a osvobodit? Poslechněte si hudebnice a hudebníky, kteří neprodukují jen hudbu, ale i poznání, spojují komunity a organizují nejrůznější iniciativy. Jak jim zatím vychází jejich Rovnice emancipace?

Název podcastu je inspirován textem Lauryn Hill: „My emancipation don’t fit your equation“ a objevuje se ve skladbě Lost Ones.

Marie Čtveráčková aka Mary C je kurátorka, hudebnice, hudební publicistka, producentka a spoluzakladatelka platformy ZVUK a Synth Library Prague. Od roku 2011 do roku 2020 působila na Radiu Wave jako autorka a moderátorka pořadu Scéna s Mary C, který se primárně zaměřoval na rap, jeho kontext a současné podoby. V současné době se zabývá hudebním vzděláváním v oblasti elektronické hudby a působí jako kurátorka i lektorka v Synth Library Prague. V roce 2018 spoluzaložila kolektiv Trigger, který se snaží propojovat ženy a trans* na hudební scéně. Jejím zájmem je využití feministické teorie i reflexe hiphopové kultury v neformálním vzdělávání a možnostech komunitního organizování.

Detail epizod:

Epizoda 1: Abdu Ali: Neustále hledat a bádat

Abdu Ali v sobě spojují mnoho tvůrčích a revolučních sil. Tvoří hudbu, píší básně, ale také kurátorují a organizují akce, které svou myšlenkou i formou přesahují běžné klubové party. Ve své tvůrčí praxi čerpají totiž i z tvorby nejrůznější kritických myslitelek a myslitelů, jako jsou Audre Lorde nebo Paulo Freire, ale také z historie svých předků. Jaké myšlenky pomáhají afroamerické genderově nekonformní osobnosti proplouvat nejrůznějšími formami útlaku a tvořit vlastní představu o budoucnosti ve spolupráci se svou komunitou? Proč je důležité vytvářet nové prostory pro dialog, ve kterých se mohou marginalizované skupiny osvobodit od západních ideologií? Co to znamená, že vystoupení Abdu Ali není kapitalistické a představuje spirituální zážitek, proč by péče o sebe měla vždy zahrnovat i péči o druhé a z čeho čerpali/y životní sílu v jejich rodném městě Baltimoru? To jsou hlavní témata prvního dílu podcastu Rovnice emancipace, o revolučních a emancipačních myšlenkách v současné hudbě, který uvádí Mary C a Institut úzkosti.

SEZNAM UKÁZEK
Abdu Ali – F.U.F.M.
Miss Tony – How U Wanna Carry It
Audre Lorde reading Uses of the Erotic
June Jordan reading Poem Against The State of Things
Abdu Ali – DaWon
Abdu Ali – Interlude – To Be Human
www.abduali.com
abdualibmore.bandcamp.com


Epizoda 2: theKEEPERS (Akua Naru & Sammus)

Na otázku, proč je v rapu tak málo žen, by měli ideálně odpovídat promotéři, novináři a manažeři. Sexismus stále udává tón a rozhodně nejen v rapu, se kterým je tak často spojován. Je hluboko zakořeněný ve strukturách naší společnosti a určuje, kdo je považován za génia a tedy i, kdo vejde do historie. Teprve minulý rok získala cenu Grammy za nejlepší sólové rapové album žena – Cardi B a do síně slávy se tentýž rok dostala první rapperka a producentka – Missy Elliott. Letos magazín Billboard překvapivě, jako nejzásadnější hiphopové album všech dob, vyhlásil debutové album Lauryn Hill. Předsudky ovšem stále přetrvávají. Festivaly, média, labely i zásadní knihy prezentují a oceňují většinou muže. Ženy v rapu ale byly a budou, spoluutvářely hiphopovou kulturu, stačí se jen podívat do historie z trochu jiného úhlu. Na problémy psaní historie i současné překážky, které ženám, trans* i nebinárním lidem v rapu stojí v cestě poukazuje ojedinělý projekt theKeeper, digitální archiv zabývající se reprezentací žen, trans* a nebinárních lidí v hiphopové kultuře i jejich významem pro tuto dnes už globální kulturu. Kam mizí rapperky a čeho už mají plné zuby? A proč je černý feminismus tak důležitý? A jak se může něco jako archiv stát živoucí globální komunitou? O své zkušenosti z rapové scény i akademické sféry se podělily hybatelky kultury a strážkyně archivu Akua Naru a Sammus.

Latanya Olatunji aka Akua Naru je hiphopovou umělkyní, což znamená, že není jen rapperka, ve své tvůrčí činnosti se nevěnuje jen psaní textů a hudby, je také aktivistkou, organizátorkou pro komunitu a výzkumnicí. Ve svých textech a básních dává osobitým způsobem nahlédnout do nejrůznějších příběhů afroamerických žen a za svou hudební kariéru vydala už čtyři sólová alba. Objela svět nejen jako hudebnice se svou kapelou, ale také jako intelektuálka, přednášející výzkumnice, která získala stipendium Nasira Jonese a působila v Hiphopovém archivu a výzkumném centru na Harvard University. Nyní ve své akademické práci pokračuje v Centru pro výzkum rasy a etnicity na Brown University. Je iniciátorkou celého projektu theKeepers.

Enongo Lumumba-Kasongo aka Sammus je rapperka a producentka. Vydala několik EP a tři sólová alba, věnuje se ale také sound designu počítačových her a výzkumu v oblasti hudby a technologií. Ve své dizertaci na Cornell University se zabývala politikou komunitních nahrávacích studií sloužících především marginalizovaným mladým lidem. V současné době působí Sammus na Brown University, kde pokračuje ve výzkumu a učí například kurz “Rap jako forma vyprávění”. Označuje se za feministku, afrofuturistickou myslitelku a svou hudbu popisuje jako “black girl nerd rap”. Podílí se na budování a propojování komunit, s cílem zviditelnit v akademické sféře jiné druhy zkušeností a znalostí především z oblasti umění, a tedy i představy o tom, co a od koho bychom se měli*y učit.
www.followthekeepers.com

SEZNAM UKÁZEK
Akua Naru – Black Future
Sammus – Power-Ups
Akua Naru – The World Is Listening
Missy Elliott – Sock It 2 Me
Akua Naru – The Journey …
bell hooks in discussion at Lion’s Roar
Sammus – Comments Disabled
Akua Naru – One Woman w/ Dr. Tricia Rose
Sammus – Crown

Epizoda 3: Fejbs

Martina Fabová aka Fejbs / instagram.com/fejbs / pochází ze slovenské Trnavy. Před pěti lety vydala svojí první sólovou nahrávku a ukázala, že chce říkat věci na rovinu a hlavně, že skvěle rapuje i zpívá. Její důvtip a skills jí získaly uznání dokonce i mezi celebritami lokální rapové scény a média ji označovala za velkou naději. Ale skills nejsou vždy zárukou úspěchu. V roce 2018 vydala debutové album Fabka, na kterém hostovalo i několik známých rapových jmen. Hlavními tématy na něm byly vztahy, pohnuté životní osudy, identita i vymezení se vůči trendům nebo stereotypům. A Fejbs opět předvedla i svůj široký rozsah co se rapového a pěveckého výrazu týče. Když letos vydala singl Groupies i s novým klipem, vypadalo to, že se chystá nová deska. Ovšem před dvěma měsíci napsala Fejbs na Instagramu: „V tomto průmyslu už nebudu doma, mám jiné priority, nedaří se.” Znamená to konec jejího působení na rapové scéně? Je opravdu možné mluvit na rapové scéně na rovinu, když chcete uspět? Hudebnice jsou často nabádány, aby se nestyděly a draly se dopředu. K čemu to ale je v sítí vztahů a zvyklostí, které nám nevyhovují nebo nám dokonce ubližují? Jak reflektuje Fejbs svou tvorbu a v čem může být rap jako žánr a hudební scéna limitující?

SEZNAM UKÁZEK Martina Fabová – Kuč
Fejbs – Groupies
Kontrafakt – Zme Úplne Napiču
Fejbs – Pajšle Ven
Fejbs – RapShit
Fejbs – Biela Neni Čierna
Fejbs – Čajori

Epizoda 4: Masma Dream World

Hudebnice, DJka, tanečnice a zvuková terapeutka, to vše je Devi Mambouka, která stojí za hudebním projektem Masma Dream World. Ve všech těchto činnostech je především učednicí, prozkoumává rytmické a zvukové struktury, ale také hloubky svého já, stíny a démony, i výšku toho, co ji přesahuje, určitou magii propojených světů. Její nové album Play At Night, které letos vyšlo na labelu Northern Spy je také výsledkem prozkoumávání síly vlastního hlasu, theta vlnění a zachycování momentů prožitých v zemích jejích předků Gabonu a Singapuru. A její poslech může být třeba také vstupní bránou k probouzení vlastních léčivých sil. I když to možná nemusí být z její tvorby znát, Devi Mambouka za svou inspiraci označuje i slavné zpěvačky jako Toni Braxton nebo Mariah Carey. V současné době se věnuje intenzivně zvukové terapii, kterou studovala, v New Yorku si založila také vlastní studio s názvem Vibro Bath a vede kurzy zaměřené na sílu hlasu. Jaké příběhy ji ovlivnily? Jak přistupuje k léčení a zvukové terapii, jakou sílu mají basové frekvence a jakou náš vlastní hlas?

masmadreamworld.bandcamp.com
instagram.com/vibrobath
instagram.com/masmadreamworld

SEZNAM UKÁZEK Masma Dream World: Unwind
Masma Dream World: Before Sunlight
Masma Dream World: The Council
Masma Dream World: Becoming a Magician
Masma Dream World: Sleeping Whale
Masma Dream World: 333 AM
Masma Dream World: Back Home
Masma Dream World: Theta

Epizoda 5: The Spectacular Empire

Když v roce 2015 vydal jiholondýnský multidisciplinární umělec Gaika svůj debutový mixtape Machine, začalo se mluvit o avantgardním grimeu s vlivy dancehallu a industriálu. On sám chtěl mluvit o tom, že v britské společnosti není něco v pořádku. Strach, policejní brutalita, rasismus, nerovnost a dluhy… Impérium je v troskách. Je třeba začít stavět na nových hodnotách. The Spectacular Empire (Ohromující impérium), kolektiv a label, který Gaika založil, je snahou postavit infrastrukturu pro černé zvukové i vizuální umění směřující svými myšlenkami do budoucnosti. Na pomoc autorit, ani politických, ani těch z hudebního průmyslu, rozhodně nečeká. Jakožto zkušený, a na alternativní scéně proslavený, hudebník, volá Gaika naopak po protestu proti nim. Ve spolupráci s dalšími členy kolektivu – zpěvačkou, skladatelkou a bývalou projektovou manažerkou Glor1ou a DJem, manažerem a bookingovým agentem Mensou – prezentuje aktuálně projekt Nine Nights. Tyto streamované hudební akce představují model infrastruktury, která poskytuje spravedlivé ocenění a reprezentaci černým umělcům a umělkyním. Zároveň se během nich podařilo vybrat finance na charity. Jaké postavení mají v hudebním průmyslu umělci a umělkyně? Jsou jen těmi posledními dělníky a dělnicemi? A jak se podmínky liší, když jde o osoby jiné než bílé barvy pleti? Jak postavit kolektivně nové impérium, kde jsou si všichni lidé rovni?

instagram.com/gaikasees
instagram.com/glorias.land
instagram.com/akwasibmensa
instagram.com/thespectacularempire

SEZNAM UKÁZEK GAIKA – Born Thieves
GAIKA – Ruby
GAIKA – Enoch’s Drone
GAIKA – Acid Wares
GLOR1A – Out
GAIKA – Chop
GLOR1A – Juice
GAIKA – Hackers & Jackers
GAIKA – Crown & Key
GAIKA – Last Dance At Baby Grand

Epizoda 6: Tygapaw

Když jí bylo devatenáct let, přestěhovala se z Jamajky do New Yorku a začala studovat design. Dion McKenzie alias Tygapaw už v té době produkovala elektronickou hudbu a postupně se stala výraznou součástí newyorské klubové scény. Jakožto černá queer umělkyně se tak mohla osvobodit od tlaků konzervativní společnosti svazované náboženstvím a poznamenané kolonizací. Její zkušenost nebyla ale jen pozitivní, i ve Spojených státech mají totiž někteří lidé více svobody než jiní*é. Navzdory překážkám se jí podařilo založit klubovou noc Fake Accent, která oslavuje queer osobnosti klubové scény a vytváří bezpečnější prostor pro ně samotné i jejich publikum. Svou druhou akcí No Badmind se zaměřila speciálně na lidi pocházející z Jamajky. Tygapaw od roku 2017 vydala tři EP a také několik singlů, které tematizují identitu, posilování sebevědomí i toxické vztahy a násilí.
V nedávné době vydala nové album na labelu mexického kolektivu NAAFI. Název Get Free naznačuje, že jeho hlavním tématem je osvobozování se. V případě Tygapaw je to další krok v procesu hojení a zbavování se pochybnostíi a nejistoty o své vlastní osobnosti. Jak objevovala Tygapaw afroamerické kořeny techna? Jak se jí, jakožto černé queer osobnosti, dařilo etablovat na hudební scéně? A jak se jí daří obnovovat vztah s vlastním tělem i s kulturou jejích předků?

tygapaw.bandcamp.com

SEZNAM UKÁZEK TYGAPAW – Get Free Intro – ft. Mandy Harris Williams
TYGAPAW – Untitled Fantasy
TYGAPAW – In Their Fear They Plotted Her Destruction
TYGAPAW – No Boderation
JUAN ATKINS – Urban Tropics
New Dance Show – ukázka z TV pořadu (1990)
TYGAPAW – So It Go
TYGAPAW – BLACK WOMXN EXPERIENCE
TYGAPAW – Ownland
TYGAPAW – Scene 1 – Unseen
TYGAPAW – Thank You ft. Mandy Harris Williams

Epizoda 7: Planet

Aneta Kováčová je hudebnice, pedagožka a organizátorka hudebních akcí.
Vystudovala hudební konzervatoř a poté nějaký čas strávila v Londýně. Nyní působí hlavně v Praze, kde donedávna organizovala pravidelné jam sessions v klubu Cross, kterých se sama účastnila, především jako vokalistka. Během léta začala koncertovat se svým sólovým projektem Planet. Ve své hudební tvorbě vychází především z improvizace a často používá looper, který jí ze smyček vlastního hlasu umožňuje vystavět celou skladbu. Čím ji sólová i skupinová improvizace obohacuje? Jaké to je znovu nacházet cestu k hudbě po nepříjemných zkušenostech? Jak reflektuje hudební vzdělání, kterým prošla, a jak ona sama přistupuje k výuce hudby? Vnímá nějaké propojení s romskou hudební tradicí? A jaké stereotypy má naše společnost spojené s romskými hudebníky a hudebnicemi?

SEZNAM UKÁZEK
Planet – Csisco (Sketch)
Planet – Forgiveness (Sketch)
Planet – Thoughts

Epizoda 8: Dope Saint Jude

Catherine Saint Jude Pretorius aka Dope Saint Jude je rapperka a producentka. Pochází z Kapského města, kde také vystudovala politologii a založila první skupinu drag kings BrosB4Hoes. Jako Saint Dude, ve své roli inspirované rapperem Lil Waynem, prozkoumávala maskulinitu i misogynii v hip hopu. Krátce na to vydala své první singly a v roce 2016 také debutové EP Reimagine, na které v roce 2018 navázala projektem Resilient, neboli Nezlomná, tematizujícím překážky, kterým coby queer tvůrčí osobnost tmavé pleti musí čelit. Právě rasová a genderová nespravedlnost, různé stereotypy a ideály krásy, hrdost i pozitivní vztah k sobě, jsou často námětem její hudební tvorby ztvárněné i ve skvělých videoklipech. Už v tom prvním ke skladbě Golden Ratio prozkoumávala různé druhy moci, boření stereotypů, vlastní superschopnosti i důležitost komunity. V nedávné době se Dope Saint Jude přestěhovala do Londýna.
Jaké paralely nachází mezi Britskou metropolí a svým rodným městem v Jihoafrické republice? Kde nachází sílu tvořit tak osobní hudbu, která posiluje druhé, a co je pro ni důležité v jejím tvůrčím procesu? Jak prožívala svůj coming out, a co ji naučily umělkyně, ke kterým vzhlížela?

SEZNAM UKÁZEK
Dope Saint Jude feat OJ – The Golden Ratio
Dope Saint Jude – Inside
Tracy Chapman – Talkin’ Bout a Revolution
Dope Saint Jude – Grrrl Like
Dope Saint Jude feat. Angel Ho – Keep In Touch
Dope Saint Jude feat. Andi Mkosi – Brilliant, Arresting, Extravagant
Dope Saint Jude – Liddy
Dope Saint Jude – Go High Go Low

Epizoda 9: Anna Oravcová

Anna Oravcová je socioložka a jejím hlavním předmětem bádání je hiphopová kultura a rap. Studovala genderová studia a sociologii na Karlově univerzitě v Praze a ve svých pracích se zabývala například českými rapperkami. Minulý rok získala doktorát s disertací na téma konstrukce autenticity v českém rapu. Na české hudební scéně má titul hiphopová vědkyně, ale scéna pro ní není jen předmětem zkoumání. Kromě výzkumu a psaní příspěvků do odborných knih nebo časopisů se věnuje i pořádání akcí Freestyle Mondays a End of the Weak a ve svém pořadu Street Cypher na Radiu Spin pravidelně prezentuje mladé nezávislé hudebníky a hudebnice. V současné době se věnuje i pedagogické činnosti na University of New York in Prague. Jak se daří hip hopu jako předmětu bádání na akademické půdě? Jak se vyvíjí rap v českém kontextu? Jaká je pozice rapperek na scéně, a které afroamerické vědkyně Annu ovlivnily?

instagram.com/anna_oravcova

SEZNAM UKÁZEK
Queen Latifah – Ladies First (feat. Monie Love)
Tricia Rose – Hip Hop Wars lecture at the Brown University, 2010
Pio Squad – Tanec na hrobech (prod. by Enemy)
The Roots – Dear God 2.0 (feat. Monsters of Folk)
Mono3x – Makadila (prod. by Cut Dem)
Lyric Jones – Face To Face

Epizoda 10: Hellwana & Jemah

Monika Evans alias Hellwana, je rapperka a zpěvačka. Narodila se v Praze, ale v dětství žila se svou rodinou v Anglii a její kořeny sahají do Karibiku. Ve svých 6 letech začala hrát na klavír a už v 9 složila svou první skladbu. Dnes je výraznou součástí lokální rapové scény, nejčastěji je řazená do škatulky grime, ale s lehkostí a sebevědomím proplouvá mnoha styly. V roce 2017 vydala debutové EP Sunbeam a rok na to vyhrála hudebně exportní projekt Radia Wave Czeching a dostala příležitost natočit a vydat album Phases. Hellwana předskakovala v Praze americké rapperce Akua Naru a nyní spolupracuje s labelem Bigg Boss a připravuje novou desku. Jak to probíhá? A jak se její tvůrčí proces vyvíjí? Jak se jí daří zpracovávat osobní a mnohdy bolavá témata? Kde se potkává její zájem o design, který studuje, a její hudební kariéra? Co se od mladých umělkyň očekává, a jako roli hrají v životě hudebnic sociální sítě?

Rapperka, zpěvačka a producentka Jemah žije stejně jako Hellwana v Praze, zatím vydávala jen jednotlivé singly, ale také několik videoklipů. Ještě před pandemií Covidu-19 jste ji mohli*y vidět vystupovat například s rapperem Dollar Prynce a také na poslední Prague Pride. Nejčastěji spolupracuje se slovenským rapperem Kubowellym, se kterým nahrála také poslední povzbudivou skladbu s názvem Ake by to bolo. Často ale rapuje také v angličtině. V její tvorbě jsou slyšet prvky g-funku, grimeu a trapu, ale i odkaz r’n’b legendy, zpěvačky Aaliyah nebo angažovaného rapu Tupaca Shakura. Rapu a zpěvu se věnuje už od dětství. Jaká témata jsou pro ni důležitá, a jak přistupuje k tréninku rapových dovedností? Nachází nějaké paralely mezi zkušeností afroamerických rapperek a rapperů a zkušeností romské menšiny a inspirovaly jí někdy její vlastní kořeny?

SEZNAM UKÁZEK

Hellwana – Sunbeam
Hellwana – Bff
Hellwana – Halle Berry feat. Flesh
Hellwana – Charged Gun
Hellwana – Bump N’ Grime
Hellwana – They Advise and Kill Soul

Jemah x Kubowelly – Start Up
Jemah – Night Vibes
Jemah x Kubowelly – Ake by to bolo
Jemah x Kubowelly – Fuck Y’all
Jemah – Double Life

Spolupráce:

Námět a zpracování: Mary C
Titulní hudba: Mary C
Překlad: Dora Rodriguez
Dabing: Jemah
Vizuál: Vladyslav Afanasiev & Jan Brož

Podcast vychází za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury České republiky.