Pohádky pro dospělé: Popelka Fíllí

První pohádka pro dospělé Ivety Horváthové alias Rimini Filli.

Iveta Horváthová je výtvarná umělkyně a autorka textů, které nazývá pohádkami pro dospělé.

 mg 5024 orez
Kresba Iveta Horváthová. Foto: We Give You Good

Fairytales for Adults: Cinderella Fíllí

The first fairytale for adults written by Iveta Horváthová alias Rimini Filli.

Iveta Horváthová is an artist and the author of texts called fairytales for adults.

 mg 5024 orez
Drawing by Iveta Horváthová. Photo: We Give You Good

Popelka Fíllí

V jednom malém městečku, spíš vesnici, žila jedna rodina, paní a pán Fíllí, a ty měli sedm dětí a další dítě bylo v kočárku. Nejstaršímu dítěti bylo dvacet a nejmladšímu dva roky – dvě holky a šest kluků. Dítě v kočárku se jmenovalo Rimini Fíllí a byly jí dva roky.

Rodiče ji měli trochu rádi, i přesto, že se narodila s defektem nosu a rozštěpem pusy. Děti se jí posmívaly a nadávaly jí. Rodičové občas jezdili pryč do města za prací a taky za kulturou. Většinou nebyli doma tři až pět dní a tak sourozenci nedávali malé Rimini jíst ani pít.

Malá Rimini byla bez vody a bez jídla. Taky neměla kde odpočívat, protože ji vyhodili z kočárku, a tak spala na matraci na zemi. Sourozenci na ni byli zlí a oškliví a hrozně se k ní chovali, jenom rodiče ji měli alespoň trochu rádi, ale nebylo to ono. Malá Rimini nemluvila a nekomunikovala s nikým až do svých deseti let. Pak šla do školy, ale děti ve škole se jí smály a šikanovaly jí, a ona myslela na to, že je zabije nebo že jim něco udělá ošklivého.

Maminka a tatínek odjeli pryč na návštěvu k přátelům. Měli dovču a jeli autem a byla zima a mráz. Byli tam pět dní. Doma bylo teplo, ale Rimini chodila v bačkůrkách ven do sněhu pro zamrzlou vodu a nákup ostatním sourozencům. Ostatní sourozenci dělali svoje věci a to už jim bylo třicet let. Rimini pořád trpěla, spala v kůlně na dříví. Jednou rodiče odjeli zase na návštěvu, ale už se nevrátili, protože měli autonehodu a doktoři už jim nemohli pomoci.

Takže Rimini bylo dvacet let a oslavila svoje narozeniny jako sirotek. Sourozenci jí však k narozeninám nic nedali, tak si Rimini řekla, že půjde na policii a řekne jim, jak se k ní sourozenci chovají. Tak to došlo nakonec i k soudu, kde byli sourozenci a ti to popřeli, že by se k Rimini špatně chovali a že by ji někdo mlátil nebo šikanoval. Oni naopak řekli, že sestra má schizofrenii, tudíž jí nikdo nevěřil.

Sourozenci si pro ni přichystali trest. Dali jí dřevorubeckou sekeru a zavřeli jí do sklepa na celý den jenom v pyžamu. Nedostala najíst ani napít. Byla tam celý den a celý den pracovala, ruce měla celé od krve a tekla jí krev z nosu. Když to měla hotové, vykoupala se v ledové vodě a opět nedostala najíst ani napít, tak šla spát do kůlny, kde bylo dřevo do kamen.

Rimini byla statečná holka, všechno to vydržela a myslela na to nejhorší – že je zabije nebo že je otráví jídlem. Že jim dá jed na krysy do jídla, aby se otrávili a chcípli. Tak si sehnala jed na krysy a dala jim ho do jídla a čekala, až to přijde a opravdu to přišlo: všichni sourozenci začali padat na zem na pusu a bylo po nich. Tak je nechala asi pět hodin bez pomoci a pak šla na poštu zavolat sanitku. Sanitek přijelo hodně, sourozence odvezli a byli v nemocnici. Rimini se v klidu najedla a napila a večer šla na diskotéku.

In the tales, the fairytale characters (or those which pose as them) get involved in real situations: they flee from home, have health and existentialist problems and wrestle with distraint and bullying. They are addicted to drugs, spend a considerable part of the story in hospital or other institutions, they suffer from loneliness, experience various stressful circumstances, lose limbs, which they get back with the help of magic candies. They have to go to Venus or Mars for these, and they find a potential solution in temporary transformation into the form of a dog. In its body, they can escape quicker in case of attack.

The fairytales for adults have as happy an ending as the story allows. 

 mg 5011 orez
 mg 5011 orez

Tam si to pořádně užila a pak potkala jednoho kluka. Tancovali až do rána, kluk se jmenoval Lukas a bylo mu dvacet pět let. Co dělal, však neřekl a ona se do něj zamilovala, alespoň měla pro koho žít. Policie ani neřešila, že v nemocnici leží sedm lidí s otravou. Mysleli si, že je to rodinný problém, a to si každý musí vyřešit sám bez policie. Tak to byla pomsta k sourozencům. Rimini pak šla na polici a ukázala jim modřiny na těle a ti už museli věřit, že to byli sourozenci. Protože tam šel Lukas a policie Lukase znala a neoslovila ho titulem.

Všichni sourozenci teda půjdou do vězení. Rimini neměla kam jít, byla sama a nikdo jí nemohl pomoci, až na Lukase. Když se sourozenci uzdravili, tak ji zmlátili, že jí vyrazili zuby a měla zlomené obě ruce, a poručili si, aby jim prala a vařila a uklízela a podobně. Jednoho dne se Lukas objevil ve dveřích a zachránil ji, takže se rozhodla už odejít z domu pryč, ale oni ji našli a unesli ji a zase byla u nich doma.

Lukas zavolal polici a zatkli dva lidi, ty nejstarší. Ti dostali doživotní kriminál. Rimini mezitím dostala zápal plic a šla pro vodu, ale tam už na ni čekal Lukas. Vzal kýbl na vodu, hodil jim ho do oken, takže je vymlátil, a pak odvezl Rimini do nemocnice, protože měla zápal plic. Tak bude mít alespoň klid na uzdravení.

A pak zase policie zatkla jednoho ze sourozenců. Lukas měl vysoké postavení, proto ho všichni museli poslouchat. Rimini ležela v nemocnici a měla zápal plic a doktoři se o ní pěkně starali. Byla tam hodně dlouho, poplatky neplatila, protože na to neměla.

Pak přišli sourozenci a unesli ji, ale ne tam, kde předtím bydleli. Lukas a policie ji začali hledat. Bydleli v nějaké chatrči v lese, hluboko, aby je nikdo nenašel. Sourozenci jí pořád poroučeli a poslali ji pro vodu a na nákup. Musela jít v mraze v bačkorách a tričku ven, byla zima. Bylo čtyřicet stupňů mrazu a Rimini začala mrznout a začal padat sníh a byly veliké závěje a ona upadla a nezvedla se. Když ji našli myslivci, vypadalo to, že umřela. Měla omrzliny třetího stupně, ruce a nohy, tak doktoři zavolali Lukase, že je opět v nemocnici.

Lukas přišel do nemocnice a strašně se za ni modlil, aby neumřela, ale uzdravila se. Další sourozenci dostali doživotí a tam si dlouho posedí a ona bude mít klid a pokoj. Rimini ležela na JIPce a doktoři bojovali, aby nepřišla o ruce a nohy. Ležela v nemocnici asi tři měsíce a za pár měsíců oslavila jednadvacáté narozeniny. Ten rok utekl jako voda a byla pořád zima.

Sourozenci přišli za ní do nemocnice ji navštívit a přinesli jí nějaké dobroty. Ve skutečnosti tam přišli proto, aby ji zabili, dali jí do jídla nějaký jed, aby umřela, ale doktoři nebyli pitomí a zavolali policii a všichni šli do kriminálu. Rimini měla konečně klid a pokoj a pak přišel notář, kvůli závěti, protože rodiče umřeli.

Rimini zdědila nějaké peníze. Taky se dozvěděla, že byla malá a rodiče si ji adoptovali jako mimino. Rodiče má v cizině a neví kde. Policie po nich bude pátrat. Rimini se brzy uzdravila a šla domů. Měla klid, tak šla nakoupit jídlo a pití. Jak šla, začal padat sníh a ona upadla do závěje a nemohla vstát, protože spadla do díry.

Tak tam ležela několik hodin. Lukas měl krásné šaty a bílého koně. Šel ji hledat s policií. Podařilo se mu ji najít přesně o půlnoci. Vytáhl Rimini z díry a vzal ji do náruče. Rimini otevřela oči a uviděla Lukase, který měl korunku a šaty, co nosí princové. Rimini byla celá šťastná, že někoho má a že se o ni někdo bude starat.

Lukas ji odvezl do nemocnice, aby se uzdravila. Teď se mají oba dobře. Za pár měsíců bylo jaro. Rozkvetly kytky a v květnu 2013 měli svatbu. Narodily se jim dvě děti, dvojčata, chlapeček a holčička. Holčička se jmenovala Kréta a kluk Nicholas. Policie mezitím našla pravé rodiče Rimini, ti bydleli na Maltě, kde se mluví anglicky. Tak tam odjela se svojí rodinou.

Všichni byli šťastní a spokojení a to je konec pohádky. Všichni byli šťastní a zdraví v roce 2015.

 mg 5015 orez
 mg 5015 orez

Kresby: Iveta Horváthová alias Rimini Filli.
Poděkování Ateliéru radostné tvorby.

Foto: We Give You Good

Drawings: Iveta Horváthová alias Rimini Filli.
Special thanks to Ateliér radostné tvorby.

Photo: We Give You Good

V Ivetiných příbězích se pohádkové postavy (nebo ti, kteří se za ně vydávají) dostávají do reálných situací: utíkají z domova, mají zdravotní i existenční problémy, zápasí s exekucí a šikanou, jsou závislí na lécích, tráví podstatnou část příběhu v nemocnici nebo jiném zařízení, trpí samotou, prožívají různé stresové situace, přicházejí o končetiny, které získávají zpátky za pomoci kouzelných bobónů, pro které si musí dojet na Venuši nebo na Mars a nebo vidí možné řešení v dočasné proměně v psa - v jeho těle můžou rychleji utéct v případě napadení. 
Pohádky pro dospělé končí šťastně do té míry, do jaké to příběh umožňuje. 

Více informací o Ivetě Horváthové najdete v rozhovoru, který Institut úzkosti s autorkou publikoval 14. 11. 2018.
Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Předchozí akce

Past events